Toprak Yönetimi Araştırmacıları Konya'da

Toprak Yönetimi Araştırmacıları Konya'da

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?na bağlı Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüleri Toprak Yönetimi Araştırmaları 32. gurup toplantısı 08-12 Aralık 2003 tarihleri arasında Konya?da gerçekleştirdikleri toplantıları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi toplantılara katılanlara ev sahipliği yaparak yemek ikramında bulundu. Araştırmacılarla bir araya gelen Özkafa, böyle önemli bir toplantının Konya?da gerçekleştiriliyor olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlı Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüleri Toprak yönetimi Araştırmaları 32. Gurup toplantıları Konya'da yapılıyor. 60'a yakın araştırmacının katıldığı toplantılar 8-12 Aralık 2003 tarihleri arasında yapılıyor. Gurup toplantısına farklı araştırma enstitülerinde yürütülmekte olan, toprak kirliliği bitki besleme ve gübreleme, toprak analizi metotları, toprak mikrobiyoloji si, organik tarım, geleneksel tarım ile sürdürülebilir tarım uygulamalarının karşılaştırılması, yeşil gübreleme ve organik atıkların tarım alanlarında kullanılması, atıksu arıtma çamurlarının tarım alanlarında kullanılması gibi farklı konularda araştırma projelerinin 2003 yılı uygulamaları tartılıyor.

Toplantılara iştirak eden yaklaşık 60 araştırmacıya ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, araştırmacılarla yemekte bira araya geldi. Özkafa, yemek sonrası yaptığı konuşmada, kirliğin önlenmesi ve bu alanda çalışmaların yapılması için her türlü çalışmayı gayretle desteklediklerini belirterek, 'Yer yüzünde kirletmeye başladığımız üç ana unsur bulunuyor. Bunlar Hava, Su ve topraktır. Söz konusu unsurların kirlenmesiyle birlikte yaşamımızda çok değişti. Yemeğimizden, içeceğimize kadar, genetik yapımızdan günlük yaşamımıza varınca kadar bir çok şey kendi ellimize kirlettiğimiz bu unsurlardan olumsuz etkilenmişlerdir. Hepimiz eski tatların yoksunluğundan söz ederiz. Şikayetçi oluruz: Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki kirliğin önlenmesi için çaba sarf eden kurumuz ve yöneticiler yok denecek kadar azdır. Tüm halkımızın ve kurumlarımızın el birliği yaparak üç unsur üzerinde oluşturduğumuz bu kirliliği kaldırmalıyız. Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde kirliliğin önlenmesi için tüm kurumlarla işbirliği yapmış bulunuyoruz. Doğalgazın gelmesiyle birlikte hava kirliliğin önüne geçeceğiz. Su kayanlarının korunması ve kullanılabilir su kaynaklarını sağlıklı kalması için 10 yılı aşkın süredir bir dizi tedbir uyguluyoruz. Şehrin su kaynaklarının yer aldığı bölgede kentleşmeye müsaade etmediğimiz gibi, burada bulunan tarım alanlarında suni gübreleme yöntemlerine de izin vermiyoruz. İnsanlık için hayırlı olduğuna inandığım çalışmalarınızın etkin şekilde devam etmesini diliyorum. Şehrimize gelerek bizleri bilgilendirdiğiniz için hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.'dedi.

Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü Görevlisi 32. Gurup Başkanı Dr. Yusuf Işık, gösterdikleri misafirperverlik dolayısıyla teşekkür etti. Işık, çalışmaları hakkında Başkan'a bilgi verdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;