Toplu Konutların Başvuru Şartları Açıklandı

Toplu Konutların Başvuru Şartları Açıklandı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, alt ve orta gelir grubuna yönelik inşa edilen 2016 konutun bir yıl içinde sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Akyürek, Yazır Mevkii'ne TOKİ işbirliği ile yapılmakta olan toplu konutlara başvuru şartlarını, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Daire Başkanı Mehmet Dizdar ile birlikte, belediye binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Toplu Konut Başvuru Şartları

Sürekli gelişen ve büyüyen Konya'da, son yıllarda ciddi bir konut açığı doğduğunu belirten Akyürek, ''Bu açığın kapatılması için TOKİ ile işbirliği yaptık. Alt ve orta gelir grubuna yönelik olarak 2 ayrı tip konutların yapımı, 12 Aralık 2004'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelin atılmasıyla başlandı. İnşaat çalışmaları halen tüm hızıyla sürüyor'' dedi. Yapılmakta olan bu konutlardan edinebilme şartlarının, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından merakla beklendiğini ifade eden Akyürek, konutlara başvuru şartlarını şöyle açıkladı:

''72 metrekarelik konutlar 180 ay vadeyle, 27 bin YTL'den, 125 metrekarelik konutlar ise 120 ay vadeyle 48 bin YTL'den satılacak. Konut fiyatları, şerefiye farklarına göre, kendi grubu içinde 9 ile 13 bin YTL arasında değişiklik gösterecek. Alt gelir grubu konutlarının en düşük taksiti 141 YTL, orta gelir grubunun en düşük taksiti ise 298 YTL olacak. Dairenin toplam tutarının yüzde 5'i ile 25'i arasında değişen peşinatlar ise kesin kayıt sırasında bir defada alınacaktır. Konut müracaatları, 9 Mayıs'ta, belirlenecek bir merkeze ve Halk Bankası Konya Şubesi'ne yapılacak. Alt gelir grubundaki vatandaşlardan başvuru bedeli alınmazken, orta gelir grubunda ise başvuruda bulunan herkes, 2 bin YTL ödeyecek. Alt ve orta gelir grubuna yönelik inşa edilen 2016 konut, bir yıl içinde sahiplerine teslim edilecek.''

Özellikle alt gelir grubuna yönelik konutlara başvuru şartlarının, ağır sınırlayıcı hükümler taşıdığını belirten Akyürek, ''72 metrekarelik konutlara sahip olmak isteyen kişiler, aylık gelirlerinin 450 YTL'yi geçmediğini, en az 5 yıldır Konya'da ikamet ettiğini ve TOKİ olanaklarından daha önce hiçbir şekilde yararlanmadığını belgelemek zorunda. Ayrıca, her 2 tip konutlara yapılacak müracaatlarda aranan ortak şart ise hane halkından sadece bir kişinin başvuruda bulunabilmesi ve başvuruda bulunan kişinin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının üzerinde tapuda kayıtlı bir konut bulunmamasıdır'' diye konuştu. Akyürek, yapılacak müracaatların konut sayısından fazla olması durumunda ev sahiplerinin, noter huzurunda çekilecek kurayla belirleneceğini, her 2 grubun borç bakiyelerinin, vade süresince, Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılacağını sözlerine ekledi. Akyürek ve Dizdar, toplantının ardından, gazetecilerle birlikte, Yazır Mevkii'ndeki toplu konut inşaat alanını gezdi.

Toplu Konut Başvuru Şartları

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;