Toplu Konutlara Kontenjanın Çok Üzerinde Müracaat

Toplu Konutlara Kontenjanın Çok Üzerinde Müracaat

Konya Büyükşehir Belediyesi TOKİ İşbirliğiyle yaptırılan Toplu Konutlara rekor başvuru yapıldı. 1 günde 3250 başvurunun yapıldığı toplu konutlar için başvuru süresi 1 ay olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın, toplu konutlara yapılan başvuruların rekor seviyede olmasının Konya'daki konut ihtiyacını da ortaya koyduğunu belirterek Toplu Konut hizmetinin öneminin ortaya çıktığını bildirdi. Aydın, konutların tahsisi hususunda belirtilen şartların uygulanacağını, şartları taşıyanlar arasında yapılacak kurayla hak sahiplerinin belirleneceğini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Genel Müdürlüğü (TOKİ)'nün ortaklaşa yaptırdıkları toplu konutlara rekor müracaat gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın, müracaatların başladığı 9 mayıs ve bir sonraki gün olan 10 mayıs 2005 tarihlerinde toplam 3250 müracaat formu ile kayıt sırası alan vatandaş olduğunu belirterek toplu konutlara gösterilen yoğun ilginin hizmetin önemini ortaya koyduğun dile getirdi. Seçim döneminde vaatleri arasında yer alan toplu konut projesini söz verdikleri gibi yerine getirdiklerini söyleyen Şenol Aydın halkın yoğun ilgisinin şehirdeki konut ihtiyacını da ortaya koyduğunu bildirdi. Belirtilen şartları taşıyanlar arasında daha önceden duyurdukları yöntemle hak sahiplerini belirleyeceklerini ifade eden Aydın, toplu konutların hayat geçirilmesiyle Konya'da konutlaşmada farklı bir anlayışın doğduğunu, son bir yılda toplu konut benzeri yeni kooperatiflerin başladığını, özellikle yeni kooperatiflerin konutları kısa sürede bitirerek hak sahiplerine teslim etmeyi vaat ettiklerini, bu durumun ortaya çıkmasıyla hedefledikleri inşaat sektöründeki yeniden canlanmayı da yakaladıklarını bildirdi. Aydın, hedeflerinin inşaat sektörüne yeni bir enerji ve soluk getirmek olduğunu belirterek, bu alanda hizmet üretmek isteyen iş adamlarına da yapılan müracaatların ışık olduğunu hatırlattı. Aydın, toplu konutlara yaşanan yoğun ilginin inşat sektöründeki yeniden canlanmayı tetikleyeceğini ve bu sektörle birlikte bir çok iş kolunda da önemli hareketlilikler beklediklerini dile getirdi.

Şenol Aydın, toplu konut müracaatlarında banka dışında herhangi bir kişi veya kuruma belirtilen ön ödemenin yapılamayacağını hatırlatarak vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

Dul, yetim, emekli maaşı alan, Sosyal Güvenlik Kurumlarına tabi olmayanlara konut kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle yapılan toplu konutlara müracaatlar 10 Haziran 2005 tarihinde sona erecek.

Basın Kuruluşları için;