Toplu İş Görüşmeleri Tamamlandı

Toplu İş Görüşmeleri Tamamlandı

Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerinde çalışan 1964 işçiyi ilgilendiren toplu görüşmeler sonuçlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye şartları düşünüldüğünde her kesimi memnun eden bir anlaşma yapıldığını belirterek, hayırlı olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerde çalışan işçileri ilgilendiren 2007 yılı toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı.

Toplu iş sözleşmesinin tamamlanması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan anlaşmanın hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye şartları düşünüldüğünde her kesimi memnun eden bir anlaşma yapıldığını söyledi. En alt gelir grubuna en yüksek artışın yapılarak kademelendirilen ücretlerin iki yıl için geçerli olacağını hatırlatan Başkan Akyürek, 'İşçilerimizin bir kuruşu bile belediyelerimizde kalmamıştır. Konya, önemli sorunlarının çoğunu çözen bir şehir. Bu, bir bütün olarak hep birlikte yapıldı. Şehir olarak başarıyı yakalamamızda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum' dedi.

Hizmet-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Baran ile Demiryol-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Necati Kökat, müzakere sürecinde 11 oturum gerçekleştirildiğini belirterek, yapılan artışın memnuniyet verici olduğunu ve Konya'da çalışma barışına katkı sağlayacağını söylediler. Sendika başkanları, Başkan Akyürek'in göreve geldiği andan itibaren işçilere sürekli destek verdiğini vurgulayarak, yapılan artışın ülke geneli düşünüldüğünde en iyisi olduğunu ifade ettiler.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, emeği her zaman ön planda tutan belediyeler olduklarını vurgulayarak, işçilere maaş ve ikramiye borcu olmadığını ifade etti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Konya'ya hizmeti ekip olarak yaptıklarını belirterek, işçilerin aldıkları ücreti fazlasıyla hak ettiklerini söyledi.

Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu da, verilen ücretlerin, belediyelerin imkanı ve işçilerin durumlarının tespiti ile yapıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Başkan Akyürek, belediye başkanları ve sendika temsilcileri Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü merkez ilçe belediyelerinde çalışan toplam 1964 işçi adına sözleşme metnine imza attılar.

Buna göre, en düşük yevmiye alan işçinin günlük yevmiyesine ilk 6 ay için 3.25 YTL, ikinci 6 ay için 2,25 YTL, en yüksek yevmiye alan işçinin günlük yevmiyesine 2,25 YTL, sosyal haklara yüzde 6 zam yapıldı. Maaş artışları iki yıllık süreçte TÜFE oranına göre belirlenecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;