Toki Konutlarının Anahtar Teslimi Yapıldı

Toki Konutlarının Anahtar Teslimi Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi-TOKİ işbirliğiyle Konya'ya yaptırılan 2 bin 16 konutun anahtar teslim töreni Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in katılım ile yapıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TOKİ tarafından yaptırılan konutların Türkiye'nin yıllar sonra yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrarın göstergesi olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, temeli 12 Aralık 2004 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan konutların 16 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını hatırlatarak, konutların hayırlı olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) işbirliğinde Yazır mevkiine yaptırılan 2 bin 16 konutun anahtar teslim töreni yapıldı. Törende ayrıca, Ereğli-Halkapınar, Karapınar, Beyşehir, Akşehir ve Selçuk Üniversitesi'ne yaptırılan konutların da canlı yayın aracılığı ile anahtar teslimleri yapıldı.

Yazır mevkiinde yapılan törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ali Sürücü, AK Parti milletvekilleri, il müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ilçeler ile birlikte Konya'da toplam 4 bin 80 konutun anahtar teslimini yaptıklarını belirterek, Konya merkez ve ilçelerinde 2 bin 500 konutun projesinin tamamlanarak ihale aşamasına gelindiğini söyledi. 2007 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde toplam 250 bin konut yapılacağını müjdeleyen Bayraktar, Konya'da konutların yapımında kendilerine destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür eti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, temeli 12 Aralık 2004 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan konutların 16 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını hatırlatarak, konutların hayırlı olmasını diledi. Bir buçuk yıl önce Konya'da konut açığının konuşulduğuna ve insanların bu soruna çare aradığına dikkat çeken Başkan Akyürek, şehrin yeni yerleşim alanında oluşturulan 2 bin 16 konutun herkesi mutlu ettiğini ifade etti. Konya'nın şehircilik alalında problemlerini hızla aştığını kaydeden Başkan Akyürek, özellikle duble yolların yapımı konusunda neredeyse Bayındırlık Bakanlığı ile yarışır hale geldiklerini söyledi. Başkan Akyürek, yaklaşık 100 milyon YTL'ye mal olan 2 bin 16 konutun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, ekonomide yaşanan iyileşmenin insanların konuta olan ilgisini artırdığına dikkat çekti. Vali Osmançelebioğlu, TOKİ'nin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde tüm vatandaşları ev sahibi yapmak için yeni projeler geliştirdiğini belirtetek, bunun herkesin takdir ettiğini ifade etti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise, rahatsızlığı nedeniyle Konya'ya gelemeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını söyleyerek başladığı konuşmasında, TOKİ tarafından yaptırılan konutların Türkiye'nin yıllar sonra yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrarın göstergesi olduğunu vurguladı. AK Parti iktidarının ülkeye güven getirdiğini kaydeden Bakan Şahin şöyle konuştu: 'Güven gelmeseydi bu konutlar yapılamazdı, kimse geleceğini göremezdi. Konut sorunu çözülüyor, ancak ülkede çözülecek daha çok sorun var. Bunların çözümü için de güven ortamının devam etmesi gerekiyor. Türkiye uyum içinde çalışan bir iktidara sahip. Bu iktidar bütün sorunları çözecektir.'

Konuşmaların ardından, Karapınar, Ereğli ve Beyşehir ile canlı yayında bağlantıya geçilerek hep birlikte anahtar teslimi gerçekleştirildi. Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu'nun Bakan Şahin'e, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'a ve müeahhit firmalara plaketlerin verildiği törende temsili olarak butonlara basılarak konutların açılışı yapıldı

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;