Temizlenmemiş Su Depoları Sağlığı Tehdit Ediyor

Temizlenmemiş Su Depoları Sağlığı Tehdit Ediyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, temizlenmediği zaman halk sağlığını tehdit eden su depolarını temizliyor. KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Depo Dezenfekte Ekibi, yılda bine yakın deponun temizliğini yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, apartman depolarını dezenfekte hizmetini sürdürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, su deposu bulunduran işyeri ve binalarda gerekli depo bakımı ve dezenfeksiyonun yapılmaması sebebiyle depoların kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlendiği belirtildi. Konunun halk sağlığı bakımından önemine dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi: 'Genel Müdürlüğümüz tarafından, Su Depoları Temizleme ve Dezenfekte Ekibi kurularak, su depolarının fiziksel ve kimyasal temizliği yapılmaktadır. Yapılan tetkiklerde depoların büyük bir kısmının bakımsız olduğu, içerisinde çamur ve çeşitli maddeler bulunduğu tespit edilmiştir. KOSKİ, ihmaller sonucu mikrop yuvası haline gelen apartman depolarını dezenfekte etmektedir.'

DEPOLARIN YÜZDE 98'İ KULLANILAMAZ HALDE

KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Depo Dezenfekte Ekibi'nin bir yılda bine yakın deponun temizliğinin yapıldığı belirtilen açıklamada, yapılan tespitlerde depoların yüzde 98'nin kesinlikle kullanılamaz halde olduğu vurgulandı. Depoların temizliği esnasında bakteri, mikrop, çamur gibi olumsuzlukların yanısıra zaman zaman hayvan leşlerine de rastlandığı kaydedilen açıklama şöyle devam etti: 'Bu depolardan musluğumuza gelen su ile evimizde her türlü ihtiyacımızı karşılıyoruz. Temizlenmemiş su depoları halk sağlığını tehdit etmektedir. Hastalık yuvası haline gelen su depoları KOSKİ'nin oluşturduğu uzman ekipler tarafından dezenfekte edilmektedir. KOSKİ, binanın girişine kadar suyu el değmeden ve kirlenmeden tertemiz bir şekilde getirmektedir. Ancak binalardaki su depoları iç tesisatlarının mesuliyeti vatandaşlarımıza aittir. Lütfen büyük emeklerle kapınıza kadar kaliteli ve temiz gelen suyu kirletmeyiniz. Depolarınızın temizlik, bakım ve dezenfeksiyon işlemlerini yaptırınız.'

Temiz olmayan depoların tifo, tifüs, dizanteri, kolera ve hepatit gibi hastalıkların oluşmasına yol açtığı hatırlatılan açıklama, su depolarının yılda en az bir kez periyodik olarak temizlenmesi gerektiği ifade edildi.

İşyerlerinde ve binalarda bulunan su depolarını temizletmek ve dezenfekte ettirmek isteyenler KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün Alo 185 hattını arayarak müracaatta bulunabilir.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;