Tebriz Belediye Başkanı Alireza Novin Büyükşehir'de

Tebriz Belediye Başkanı Alireza Novin Büyükşehir'de

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret eden Tebriz Belediye Başkanı Alireza Novin, iki şehir arasındaki bağların geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Hazreti Mevlana'nın doğumundan 800 yıl sonra bütün dünyada sevgiyle anıldığını belirterek, bunun insanlık adına bir ders olduğunu belirtti.

İran'ın Tebriz şehri Belediye Başkanı Alireza Novin, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti.

Konya'yı gezdiğini ve çok beğendiğini belirten Tebriz Belediye Başkanı Alireza Novin, bu yılki Şeb-i Arus törenlerine de mutlaka katılacağını ifade etti. Tebriz ile Konya arasında ortak kültürel ve tarihi bağlar olduğunu kaydeden Novin, bu ilişkilerin artmasını diledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, başta Tebriz olmak üzere İran'ın bazı şehirlerinde Konya ve Mevlana Günleri programları yapmak istediklerini belirtti. Dünya üzerinde sevgi, barış ve insanlığın hakim kılınması için çalışılması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, '800 yıl önce doğan Hazreti Mevlana, bugün bütün dünyada sevgiyle anılıyor. Kendimiz için değil, insanlık için yapılan çabaların kalıcı olacağını gösteren bu durum, insanlık adına bir derstir. Hazreti Mevlana gönülleri imar ediyordu, 800 yıldır da yaşıyor. Gönül imarı, şehir imarından önemlidir' dedi.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Tebriz Belediye Başkanı Alireza Novin'e Farsça Mesnevi ve tablo hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;