TBMM Başkanı Toptan :"Konya;değişiyor, güzelleşiyor..."

TBMM Başkanı Toptan :"Konya;değişiyor, güzelleşiyor..."

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Hz. Mevlâna''nın 734. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şeb-i Arus törenlerine katılmak üzere Konya''ya geldi.

Köksal Toptan ve Cemil Çiçek, Konya''da ilk olarak Mevlâna Müzesi''ni ziyaret etti. Konya Valisi Osman Aydın ve Mevlâna Müzesi Müdürü Naci Bakırcı ile birlikte müzeyi gezen Toptan ve Çiçek, Hz. Mevlâna''nın kabrinin önünde dua etti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek''e bugünkü programlarında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya da katıldı. Toptan, Çiçek ve Çetinkaya, sabah saatlerinde Konya Valisi Osman Aydın''ı makamında ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

Görüşme bir süre basına kapalı olarak devam etti. Daha sonra Konya Valiliği’nden ayrılan Toptan, Çiçek ve Çetinkaya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek''i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, konuklarına ebru tablosu ile Mevlâna''nın Mesnevi isimli eserini armağan etti.

Bir bölümü basına kapalı olarak gerçekleşen ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konuklarına 2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışında çeşitli ülkelerde 100’e yakın Konya ve Mevlâna isimli etkinlik gerçekleştirdiğini söyleyen Başkan Akyürek, gidilen şehirlerle somut ilişkiler kurulduğunu ve bunun ülke için önemli bir kazanım olduğunu dile getirdi. Bütün dünyanın gözlerinin Türkiye ve Konya üzerinde olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, Mevlâna’nın insanlığa barışa, kardeşliğe ve sevgiye davet ettiği sözlerinin bütün insanlık tarafından ilgi ve hayranlıkla karşılandığını bildirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda kültürel ve sosyal belediyecilik hizmetlerine ağırlık verdiğini açıklayan Başkan Akyürek, böylelikle kültürel ve sosyal hizmetleri de fiziki hizmetler seviyesine getirdiklerini ve bunun da belediyeciliğe yeni bir açılım getirdiğini belirtti.

TBMM Başkanı Köksal toptan, Konya’ya her gelişlerinde şehri daha da gelişmiş ve güzelleşmiş bulduklarını belirterek Başkan Akyürek’e hizmetleri dolayısıyla teşekkür etti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise Başkan Akyürek’i büyük bir hizmet heyecanı içinde gördüğünü belirterek bu heyecanın kendilerine gurur verdiğini söyledi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya ise Konya Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle kültürel alandaki hizmetleriyle ön plana çıktığını, son yıllarda yapılan çalışmalarla hükümetin yerel yönetimler nezdindeki hedeflerini yakaladığını bildirdi.

Ziyarete katılan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya''ya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ebruzen Sadrettin Özçimi’ye ait birer ebru tablosu ile Büyükşehir Belediyesi’nin yayınları arasında yer alan Mevlâna’nın Mesnevisi ve çeşitli kitaplar hediye etti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan Başkan Akyürek’e hizmetleri dolayısıyla teşekkür ederek TBMM armasının işlendiği bir plaket armağan etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;