Taşıt ve Yaya Yolu İhlaline Ceza Uygulanacak

Taşıt ve Yaya Yolu İhlaline Ceza Uygulanacak

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde yol üstü ve kaldırım üstü usulsüz parklanmaların önüne geçmek için çeşitli kararlar aldı. Ulaşım Komisyonu'nun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen kararı gereğince, kaldırımları ihlal eden işyerleri ile taşıt ve yaya yolu ihlali yapanlara çeşitli cezalar uygulanacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Komisyonu'nun Büyükşehir Belediye Meclisi'ne havale ettiği şehir içindeki trafiğin düzenlenmesine ilişkin karar oybirliği ile kabul edildi.

Ulaşım Komisyonu'nun şehir içindeki yollar ve yaya kaldırım işgallerinin kaldırılması; cadde ve sokaklardaki trafiğin düzenlenmesi konusunda Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunduğu ve kabul edilen karar gereğince, yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için çeşitli önlemler alındı. Buna göre, Konya'da tarihi kent merkezi ve ticaret bölgelerinde görülen bazı yanlışlıkların, kaldırımların standartlara uygun olarak yapılmasına rağmen yol üstü ve kaldırım üstü usulsüz parklanmalara neden olduğu, bunun da karayolu üzerindeki taşıt trafiği ile kaldırımlar üzerindeki yaya trafiğini kesintiye uğratarak yaya ve araç güvenliğini olumsuz yönde etkilediği vurgulandı. Açıklamada, bu uygulamaların tasarım ve planlama ile bir ilgisinin bulunmadığı belirtilerek, ancak sıkı denetim ile düzenlenebileceğini kaydedildi.

Bu olumsuzlukların giderilmesi amacıyla, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü başkanlığında merkez ilçe belediye zabıta teşkilatlarının da katılımları sağlanarak oluşturulacak denetim ekiplerince, "Yaya kaldırımlarının işyeri sahipleri tarafından işgali yasaktır" konulu Büyükşehir Belediyesi İdari-Fenni Zabıta Yönetmeliği'nin Müşterek Hükümler bölümünün 25-26 ve 27. maddelerinde belirtilen ifadeleri ihlal edenler ile; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 61. maddesinde, bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 115. maddesi çerçevesinde kaldırım ve taşıt yolu ihlalleri ile ilgili olarak Kabahatler Kanunu çerçevesinde denetimlerin artırılarak cezai müeyyidelerin uygulanabileceği karara bağlandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;