Tarihi ve Kültürel Varlıkların Korunması, Kullanımı ve Planlanması

Tarihi ve Kültürel Varlıkların Korunması, Kullanımı ve Planlanması

Konya'nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması konulu toplantıların ikincisi Büyükşehir Belediyesi'nde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın, Büyükşehir Belediyesi'nin şehir merkezindeki tarihi binaların korunması, tarihi kent merkezi oluşturulması ve Alaaddin-Adliye arası tramvay hattı çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Konya Valiliği ve AK Parti Konya Milletvekillerinin öncülüğünde düzenlenen “Konya’nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması” konulu istişare toplantılarının ikincisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü’nün başkanlık ettiği toplantıya Vali Osman Aydın, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Büyükakkaşlar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mithat Büyükalim, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Muammer Koyuncu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Osman Aydın, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı’nın Konya’nın dünyada tanıtımı için çok önemli olduğunu belirterek, başarılı toplantıya ev sahipliği nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Bir şehrin tarihi şehir olması için anıt eserlerin olması gerektiğini kaydeden Vali Aydın, anıt eserlerin bulundukları şehirlere şahsiyet kazandırdığını ifade etti.

Şehir merkezindeki tarihi eserlerle ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin önemli çalışmaları olduğunu kaydeden AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü de, ikincisi düzenlenen toplantının bilimsel bir toplantı olmadığını, tarihi eserlerin korunmasına yönelik fikirlerin görüşülüp ortak kararların alındığı bir toplantı olduğunu vurguladı.

Toplantıda, konuşmaların ardından sunumlara geçildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın, Alaadin Tepesi-Adliye arasındaki yeni tramvay hattı ve bu güzergahta yapılacak önemli çalışmalar başta olmak üzere, eski Fuar Alanı, Adliye bölgesi, tarihi kent merkezi ve kamulaştırmalar hakkında bilgiler verdi.

Toplantıda ayrıca, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Baş da sunum yaptı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;