'TARİHE YENİ BAŞARILAR EKLEDİK'

'TARİHE YENİ BAŞARILAR EKLEDİK'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa 2002 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada ?Son 40-50 yılın en büyük yatırımlarını biz gerçekleştirdik. Bütün bu hizmetler halkımızın layık olduğu hizmetlerdir? dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Hilton Oteli'nde bir basın toplantısı düzenledi. '2002'de Dev Adımlar Büyük Hizmetler' konulu değerlendirme toplantısında konuşan Başkan Özkafa, 14 yıldır kaynaklarını doğru zamanda doğru yerlerde kullanan Büyükşehir Belediyesi' nin, dürüst siyaseti ve düzenli çalışma programı sayesinde bütün ekonomik sıkıntıları aşarak yatırım yaptığını kaydetti. Başkan Özkafa, 6 Ayda 4 Katlı Kavşak çalışması, ulaşım, altyapı, kültür ve su hizmetleriyle 2002'de Büyükşehir Belediyesi' nin başarılarına tarihi başarılar eklediğini söyledi. Özkafa toplantıda şunları söyledi:

2002 bütçemizin aslan payını ulaşım hizmetlerine ayırdık. 2001 yılında tamamlanan Ulaşım Master Planı kapsamında şehrimizde ulaşım sorunlarına köklü çözümler getirecek ve Konya'yı metropol şehir yapacak hizmetlere 2002'de start verdik. Şehrin yaya ve araç trafiğini tamamen rahatlatacak yeni alt-üst geçitler, 2002 çalışma programımızda yer alan önemli hizmetlerin başında geldi. Bunlardan;

Belediye Önü Çarşılı Yaya Alt Geçidi,

Kunduracılar Köprülü Kavşağı,

Uluırmak Köprülü Kavşağı,

Uluyayla Köprülü Kavşağı,

Büyük Bulvarlar ve Caddeler,

10 yeni otobüsün sefere konulması,

Kapalı Yüzme Havuzu,

Tarihi Kent Merkezi düzenleme çalışmaları,

Eğitim, Kırtasiye ve Kömür yardımları,

Su şebeke ve Sulama çalışmaları,

Kanalizasyon çalışmaları,

ve Kültürel yayınlar, hizmetlerin başlıklarıdır.

ŞEHİR YATIRIMLARLA DONATILACAK

Kendi potansiyelimizi kullanarak Konya'yı baştan başa yatırımlarla donattık. Toplu konuttan sosyal tesislere, bulvar çalışmalarından yeşillendirmeye kadar şehir, adına yakışır eserlere sahip oldu.

Eski Otogar bölgesini bir kültür, sanat, dinlenme ve eğlence merkezine dönüştürecek Nalçacı Dönüşüm Projesi'nin çalışmaları başladı. Önümüzdeki günlerde temelini atacağız.

Türkiye'nin en büyük fuar alanı olacak yeni Milli Fuarı'nın ihata duvarları çevrildi. 750 bin metrekare alana oturacak fuarın ağaçlandırma ve altyapı çalışmalarını yakında başlatıyoruz.

Avrupa standartlarında modern ünitelerin yer alacağı 50 trilyon liralık Atıksu Arıtma Tesislerimizin ihalesi gerçekleştirildi. 2003'te inşaat çalışmalarını başlatacağız.

KONYA DOĞALGAZI BEKLİYOR

Doğalgaz dağıtımı için neler yaptığımızı basın yayın organlarıyla duyurmaya çalıştık. Dağıtım işini en iyi ve en ucuz şekilde biz yaparız dedik. Ancak dağıtım, hükümetin çıkardığı 4646 sayılı yasayla özel şirketlere verildi. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak Konya'da doğalgazı dağıtacak firmaya elimizden gelen desteği veririz. Şimdi yeni hükümetten Konya'nın da içinde bulunduğu şehirlerin doğalgaz ihalelerini bekliyoruz. Ümid ediyoruz yakında ihale yapılır ve 2003'te beklediğimiz doğalgaza kavuşuruz.

YEREL YÖNETİMLER YETKİ İSTİYOR

3500 belediyenin umutla beklediği 'Mahalli İdareler Yasa Tasarısı' yeni hükümetin öncelikli hedefleri arasında görünmektedir. Kendi sorunlarımızı yerinden yönetim anlayışıyla yerinde çözecek birikim ve kapasiteye sahip olmakla birlikte, aynı ölçekte bir siyasi iradeye de kavuşmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde 15 Büyükşehir Belediye Başkanı'yla İçişleri Bakanımız bir toplantı yaptı. Tasarı üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve Ocak ayı sonunda Meclise sunulacağını, Şubat ayı ortalarında da yasa tasarısının yasalaşmasını umduğunu kaydettiler.

Belediyeler olarak, yetkileri artırılmış yönetim anlayışının işlerliği sayesinde, demokratikleşme ve kalkınma başarısı göstereceğimiz günleri bekliyoruz. İnşaallah bu yıl da geçen yıl olduğu gibi dev adımlar, büyük hizmetler yılı olacak.

MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİ NE OLACAK'

10 yıl önce Hz. Mevlana'ya yakın bir mekanda Kültür Bakanlığı'nın talebi üzerine yer göstermiştik. O yıllarda başlatılan inşaat çalışması nedenini anlayamadığımız bir şekilde durduruldu. Çürümeye terkedilen inşaat için uzun aradan sonra yeni Kültür Bakanı'ndan ses geldi ve 2003 yılının Mevlana İhtifallerini Kültür Merkezinde gerçekleştirme sözü verdi. Biz Bakanımızın bu beyanatının takipçisi olacağız. Bu yıl içinde bir icraat olmazsa farklı bir yerde yeni bir inşaatın temelini atarak Konya'yı yeni bir Mevlana Kültür Merkezi'ne kavuşturacağız.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;