''Su Timi''  Ödüllendirildi

''Su Timi'' Ödüllendirildi

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su bilincinin oluşturulması için okullarda kurulan Su Timleri'nin çalışmaları devam ediyor. 100.yıl Ahmet Haşhaş İlköğretim Okulunda, çalışmalarda yer alan öğrencilere teşekkür belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün su bilincinin oluşturulması için okullarda başlattığı Su Timleri çalışması amacına ulaşıyor. Konya merkezdeki tüm ilköğretim okullarında kurulan Su Timleri, hem okulda, hem dışarıda su tasarrufu konusunda arkadaşlarını bilinçlendiriyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda Su Timleri çalışması Konya'daki tüm ilköğretim okullarının müfredatlarında yer alıyor. Okullarda Su Timi adı altında oluşturulan öğrenci grupları, hem okullarında hem de dışarıda su tasarrufuna dikkat çeken programlar yapıyorlar.

Su Timi görevlileri, havaların ısınmasıyla ilgili olarak da tedbir alarak okul bahçesindeki çeşmelerde su savaşını önleme amacıyla sloganlar hazırlayarak çeşme başında gerekli uyarılarda bulundu. Konya'daki tüm ilköğretim okullarında oluşturulan Su Timleri, okullarında afiş ve pano hazırlayıp teneffüslerde açık bırakılan ve arızalı olan muslukları denetliyor. Öğrenci arkadaşlarına suyu israf etmeden el yıkamayı ve diş fırçalamayı anlatan Su Timleri, suyu israf eden öğrencileri de uyarıyor.

Bu çerçevede çalışmalarına ara vermeden devam eden 100. Yıl Ahmet Haşhaş İlköğretim Okulu Su Timi, 2007 yılı Şubat-Haziran ayları arasında okul çapında uyguladığı "su tasarrufu" çalışmasıyla geçen yılın aynı dönemine göre 184 ton su tasarrufu sağladı. Tim görevlileri bu çalışmayı yürütürken okul binasındaki her musluk için bir kontrol görevlisi belirledi ve o görevlilerin takibini de Su Timi başkanı üstlendi. Dönem boyunca ekip, su sayacını her gün takip etti ve ayrıca bozuk muslukların tamir edilmesi için hizmetlilerle işbirliği içinde çalıştı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda okulda 184 ton su tasarrufu sağlandı.

Konuyla ilgili olarak 100 Yıl Ahmet Haşhaş İlköğretim Okulunda bir program düzenledi. Programa KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, genel müdür yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri ve daire başkanları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Su Timlerinin yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Sorgun konuşmasına şöyle devam etti: 2007 yılı Şubat-Haziran ayları arasında okulunuz çapında uyguladığınız "su tasarrufu" çalışmasıyla geçen yılın aynı dönemine göre 184 ton su tasarrufu sağladınız. Bir damlada sizler kurtardınız. Bu duyarlılığınızdan ve çalışmalarınızdan dolayı hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Biliyorsunuz ki insan susuz ancak 3 gün yaşayabilir. Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Sizler yalnızca ihtiyacınız kadar su kullanarak neler yapılabileceğini kanıtladınız, kısacası hepiniz suya sahip çıktınız, sizleri canı gönülden kutluyorum, dedi.

Çalışmalarda yer alan on öğrenciye teşekkür belgeleri KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, KOSKİ Genel Müdür Yardımcısı İ. Selim Uzbaş ve KOSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Bulduk tarafından verildi. Ayrıca, öğrencilere ve Su Timi sorumlusu olan İngilizce öğretmeni Murat Kayacan'a çeşitli kitaplar hediye edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;