Su Depolarınızı Mutlaka Temizletin!

Su Depolarınızı Mutlaka Temizletin!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su depolarının temizliği konusunda vatandaşları uyarıyor. KOSKİ'den yapılan açıklamada, su depolarının yılda en az iki kez temizlenmesi gerektiği belirtilerek, KOSKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı depo temizleme ekiplerinin talep halinde işyerlerindeki ve binalardaki su depolarının dezenfektesini yaptığı belirtildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su deposu bulunduran işyeri ve binalarda gerekli depo bakımı ve temizliğin yapılmaması sebebiyle depoların kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlendiğini açıkladı.

Konuyla ilgili KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yapılan çalışmalarda depoların büyük bir kısmının bakımsız olduğu, içerisinde çamur ve çeşitli maddeler bulunduğunun tespit edildiği belirtilerek, KOSKİ Su Depoları Temizleme ve Dezenfekte Ekibi’nin ihmaller sonucu mikrop yuvası haline gelen apartman depolarını dezenfekte ettiği kaydedildi.

TEMİZLENMEMİŞ DEPOLAR SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

KOSKİ bünyesinde görev yapan Depo Dezenfekte Ekibi’nin bir yılda bine yakın deponun temizliğini yaptığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Su depoları bodrum katında ya da kazan dairesinde olduğu için unutulmakta ve temizliği ihmal edilmektedir. Bu depolardan musluğumuza gelen su ile evimizde her türlü ihtiyacımızı karşılıyoruz. Temizlenmemiş su depoları halk sağlığını tehdit etmektedir. Depoların temizliği esnasında bakteri, mikrop, çamur gibi olumsuzlukların yanısıra zaman zaman hayvan leşlerine de rastlanmaktadır. Hastalık yuvası haline gelen su depoları KOSKİ’nin oluşturduğu uzman ekipler tarafından dezenfekte edilmektedir. KOSKİ, binanın girişine kadar suyu el değmeden ve kirlenmeden getirmektedir. Ancak, binalardaki su depoları iç tesisatlarının mesuliyeti vatandaşlarımıza aittir. Lütfen büyük emeklerle kapınıza kadar gelen kaliteli ve temiz suyu kirletmeyiniz. Depolarınızın temizlik, bakım ve dezenfeksiyon işlemlerini yaptırınız. Çünkü, temiz olmayan depolar tifo, tifüs, dizanteri, kolera ve hepatit gibi hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır.”

İşyerlerinde ve binalarında bulunan su depolarını temizletmek ve dezenfekte ettirmek isteyenler KOSKİ Genel Müdürlüğü''nün Alo 185 hattını arayarak müracaatta bulunabilirler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;