Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü Kuruldu

Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü Kuruldu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü kuruldu. Türkiye’de ilk defa Konya’da kurulan merkez ile şehrin genel yapısı incelenerek halkın sosyal aktivitelere katılımı, şehirde yapılan çalışmaların benimsenmesi, kentlilik kültürünün artırılması hedefleniyor. Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak AB sürecinde model kent olarak düşündükleri Konya’da ilklere imza atacaklarını ifade etti.

Konya, bir ilke daha imza atarak AB sürecinde model kent olma olgusunu güçlendirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin kurarak şehrin külterel haritasını çıkarma çalışmalarını başlattı. Türkiye’de ilk defa uygulanacak yönetemle halkın olaylara yaklaşımı, yapılan çalışmaları değerlendirme tarzı, ekonomik durumları, ulusal konulara yaklaşımı gibi bir çok konuda şehrin genel yapısı ortaya çıkarılarak yerel yönetimlerin çalışmalırının bu bilgiler ışığında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Sosyal araytırmalar Merkezi Müdürlüğü faaliyetlerine başladı. Kısa adı SAMM olan Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü hakkında açıklama yapan Büyükşehir belediye Başkanı tahir Akyürek, Türkiye’de ilk defa Konya’da gerçekleştirilen çalışmanın diğer yerel yönetimlere örnek teşkil edeceğini belirterek, müdürlüğün raporları ışığında faaliyetlerini yürüteceklerini ifade etti.

SAMM’ın yapacağı araştırmalarla şehirde ihtiyaç duyulan bır çok çalışmaya imza atacaklarını söyleyen Başkan Akyürek, “ Biz belediyecilikte yatırımcı ve sosyal belediyecilik anlayışını çevreci bir bakış açısıyla ortaya çıkarıyoruz. Oulşuturduğumuz bu yeni birim Sosyal belediyecilik anlayışımızı kurumsallaştıracaktır. Sosyal Araştırmalar Merkezimiz ile halkımızın nabzını tutarak isteklerini yakınen takip edeceğiz. Araştırmalarla kentlilik bilincini ve kent kültürünü ön plana çıkarmak ana heedfimizidir. Bu kapmasda müşterek bir kent kimliğini oluşturarak AB sürecinde model kent olma heedfimizi de güçlendireceğiz. Yapılacak programlarla halkımızın tüm kesimleriyle kendi ikamet alanlarında birlikte olacağız. Halkımızın sosyal aktivitelere katılımı sağlanarak projelerimizin daha iyi anlatılması ve halk tarafından benimsenmesi sağlanacak. Merkezi’n oluşturulmasında gösterdikleri yakın ilgi dolasıyla Büyükşehir Belediyeis meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Büyükşehir belediyesi bünyesinde kurulan Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’ne Mücahit Sami Küçüktığlı getirildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;