Sobalarınızı doğru kurun.

Sobalarınızı doğru kurun.

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı baca gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Çevre Koruma Daire Başkanlığı?ndan yapılan açıklamada ?Havaların soğumasıyla birlikte, yanlış soba yakımı ve boruların gaz sızdırması nedeniyle üzücü olaylar meydana gelmekte, birçok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Sobayla ısınan ve yakıt olarak kömür kullanan vatandaşların dikkatli olmaları gerekir? denildi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

'Kış aylarında karbon monoksit gazına bağlı olarak gelişen duman zehirlenmeleri artmaktadır. Karbon monoksit renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için zor fark edilmekte ve bu yüzden de zehirlenmeler çok ağır ve öldürücü olmaktadır.

Zehirlenmelere sebebiyet vermemek için sobayla ısınmada dikkat edilecek hususlar;

' Rüzgarlı ve lodoslu havalarda kesinlikle kömür ve gaz sobası yakılmamalıdır. Lodoslu havalarda yakılan kömür ve gaz sobası çıkan zehirli gazın odaya yayılıp zehirlenmelere sebep olduğu unutulmamalıdır.

' Ucuzluğu sebebiyle kalitesiz kömür tercih edilmemelidir. Kalitesiz kömür yanma sonrası daha çok zehirleyici gaz çıkarmaktadır.

' Soba borusu ile baca kurum ve zift atıklarından temizlenmelidir.

' Sobada üst bölümde tam yanma gerçekleşip kömür kor haline gelmeden, alt ve üst hava alma kapaklan kapatılmamalıdır.

' Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır.

' Yanmakta olan sobanın üzerine ilave kömür atılmamalıdır. Aksi halde eksik yanma söz konusu olabilir. Kömür tam yanmadığı zaman oluşan karbon monoksit gazı zehirlenmelere sebep olacaktır.

' Soba, boru ve dirsekleri belli periyotlarla temizlenmelidir.

' Soba tepmesine ve zehirli gazların oda içine gitmesini önlemek için rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapağı kullanılmalıdır.

Basın Kuruluşları için;