Şizofreni Hastalarına Yönelik Hayata Köprü Projesi

Şizofreni Hastalarına Yönelik Hayata Köprü Projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Şizofreni Gönülleri Derneği'nin ortak projesi olan AB destekli 'Hayata Köprü Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Tahir Akyürek, projenin, Konya'nın bu tür hizmetlere merkez olmasını sağlayacağını vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Şizofreni Gönülleri Derneği'nin ortak projesi olan AB destekli 'Hayata Köprü Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.

PROJENİN ARKASINDAYIZ

Mevlana Bera Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, projenin Türkiye'de şizofreni hastalarına yönelik ilk AB destekli eğitim programı olduğunu belirterek, projenin Konya'da yapılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Fiziki hizmetlerin yanında sosyal ve kültürel hizmetlerin de son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Proje, Konya'nın bu tür hizmetlere merkez olmasını sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak projenin tamamen arkasındayız. Üzerimize düşeni yapacağız' dedi. Türkiye'de 700 bin civarında şizofreni hastası olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, bu oranın Konya'da 5 bin civarında olduğunu vurgulayarak, bu hastalıkla günün şartlarına uygun olarak bilimsel mücadele etmenin önemli olduğunu ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

Şizofreni Gönülleri Derneği Başkanı Emine Nur Barut da, projenin hayata geçirilmesinde Büyükşehir Belediyesi'nin büyük katkıları olduğunu belirterek, 'Projenin en önemli ayağı finansmandı. Bunu Büyükşehir Belediyemizin desteği ile aştık. Bize gereken desteği vermeselerdi proje hayata geçmeyecekti. Belediyemiz ile ortak yürüttüğümüz bu çalışma diğer yerel yönetimlere de örnek olacaktır' dedi.

Programa katılan Selçuk Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aşkın da, yerel yönetimlerle işbirliği içinde hazırlanan projelerin başarıya ulaştığını vurgulayarak, projenin başarılı olmasının diğer projelerin de önünü açacağını vurguladı.

HAYATA KÖPRÜ PROJESİ

Şizofreni hastalarının toplum hayatına katılımını sağlamayı amaçlayan Hayata Köprü Projesi dahilinde uzman eğiticiler yetiştirilecek, ailelere yönelik terapi çalışmaları, hastalara yönelik meslek edindirme eğitimleri, konferanslar ve açık hava etkinlikleri yapılacak. Karaman ' Konya Düzey 2 Bölgeleri Kalkınma Programı Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje maliyetinin yüzde 90 olan 99.173,70 Euro'su AB tarafından, 21 bin Euro'su da Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilmektedir. Devlet Planlama Teşkilatı'nın koordinasyonunda yürütülen projeye Büyükşehir Belediyesi, proje araştırmaları, proje anısına yeşillendirme çalışmaları konusunda katkı sağlıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;