Sille Kavşağı'ndaki Hemzemin Yonca Uygulaması Olumlu Sonuç Verdi

Sille Kavşağı'ndaki Hemzemin Yonca Uygulaması Olumlu Sonuç Verdi

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü tarafından Sille Kavşağı'nda gerçekleştirilen 'Hemzemin Yonca Uygulaması' trafik sıkışıklığının önüne geçiyor. Bölgede, UKOME Müdürü İsmail Taner ve Konya Şehir Plancıları Odası Başkanı Fatih Yılmaz ile birlikte incelemelerde bulunan Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, vatandaşların trafik işaretlerine uymaları haline zaman kaybının ortadan kalkacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün (UKOME) Trafik İyileştirme Projeleri kapsamında, Nalçacı-Ulaşbaba-Rauf Denktaş Caddeleri kesişiminde bulunan Sille Kavşağı'nda yaşanan trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla 2 Ocak 2006 tarihinden geçtiği 'Hemzemin Yonca Uygulaması' olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, UKOME Müdürü İsmail Taner ve Konya Şehir Plancıları Odası Başkanı Fatih Yılmaz, projenin işleyişi ile ilgili bölgede inceleme yaptıktan sonra konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sille Kavşağı'nda yaşanan trafik sıkışıklığı ve araçların 6 fazlı sinyalizasyon sisteminde çok fazla beklemelerinden yola çıkarak araçların bekleme sürelerini azaltmaya yönelik çalışma yaptıklarını anlatan UKOME Müdürü İsmail Taner, 'Bu bölgede 6 faz uygulamasından vazgeçerek hemzemin yonca uygulaması başlattık. Kavşaktaki direkt sola dönüşler iptal edilerek sola dönüşler hemzemin yonca uygulaması ile sağlanmaya başlandı. Bu da, kavşaktaki geçiş sürelerini artırdı. Buna göre, Rauf Denktaş istikametinden Nalçacı Caddesi'ne sola dönüş yapacak araçlar kavşaktan karşıya geçerek Ulaşbaba Caddesi-Gördeş Sokağı takiben Nalçacı Caddesi; Ulaşbaba Caddesi istikametinden Nalçacı Caddesi'ne sola dönüş yapacak araçlar kavşaktan karşıya geçerek Rauf Denktaş Caddesi-Nişantaşı Sokak-İfa Sokak'ı takiben Nalçacı Caddesi; Nalçacı Caddesi Kule Site istikametinden Ulaşbaba Caddesi'ne sola dönüş yapacak araçlar kavşaktan karşıya geçerek Adak Sokak-Şahinağa Sokak-Rauf Denktaş Caddesi-Ulaşbaba Caddesi; Nalçacı Caddesi Belediye istikametinden Rauf Denktaş Caddesi'ne sola dönüş yapacak araçlar kavşaktan karşıya geçerek Güral Sokak-Ulaşbaba Caddesi-Rauf Denktaş Caddesi'ni kullanacak şekilde yönlendiriliyorlar' dedi.

Konya Şehir Plancıları Odası Başkanı Fatih Yılmaz, Sille Kavşağı'nda sola dönüşlerin iptal edilmesi ile birlikte trafikte gözle görülür bir rahatlama olduğunu belirterek, şunları söyledi: 'Şu anda uygulama yeni olduğu ve vatandaşlarımız sola dönüşlerin iptal edildiğini bilmediği için hala sağdan katılım yapmaktadır. Buradaki düzenlemenin vatandaşlarımıza daha iyi duyurulması halinde herşey normale dönecek, daha önce 10 dakika bekleyen vatandaşlarımız bir buçuk dakikada kavşağı geçebilecektir. Sola dönüşün yanında sağdan katılımın nasıl yapılacağı konusunun el ilanları ile duyurulması gerekiyor. Birkaç gün geçtikten sonra yeni düzene alışan vatandaşlarımız sorunların sona erdiğini görecektir. Buradaki düzenleme, bir katlı kavşak düzenlemesine eşdeğer bir düzenlemedir. Bu, Konya'nın kazançlı olacağı, insanlara zaman kazandıran bir çözümdür. Bu tür uygulamalar Konya'nın farklı caddelerinde uygulanmalı ve desteklenmeli, vatandaşlarımız da işaret levhalarına dikkat etmelidir.'

Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt ise, söz konusu bölgeye altgeçit yapılması durumunda da sola dönüşlerin aynı şekilde devam edeceğini vurgulayarak, hemzemin yoncaların mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Hemzemin yoncaların maliyeti düşürdüğü ve zaman kaybını önlediği için tercih edildiğini kaydeden Büyükkarakurt, 'Bu uygulamaya başlamadan önce, Emniyet'ten ve konunun uzmanlarından arkadaşlar ile bölgede incelemelerde bulunduk. Uygulamadan sonra körüklü otobüs ile kavşağın dört tarafından geçtik, kayda değer bir sıkıntı görmedik. Ancak, yoncalarda araç duruşunun önüne geçmek lazım. Bunun önüne geçilirse trafik hızlanacak, trafik lambalarında bekleme olmayacak. Daha önce birkaç kerede dönüş yapabilen vatandaşlarımız, duyarlı oldukları sürece, daha önceleri kaybettikleri zamanı artık kaybetmeyecekler. Bir süre sonra yoğunluk azalacak ve Büyükşehir Belediyesi önündeki trafik sıkışıklığı da ortadan kalmış olacak' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;