Sigara Yakıyor

Sigara Yakıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 6 aylık çalışma raporunu açıkladı. Konya kent merkezinde 6 ayda toplam 259 yangın çıkarken bu yangınlarda toplam 350 Milyarlık hasar meydana geldiği bildirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 2003 yılı 6 aylık çalışma raporunu açıkladı. 2003 yılı içerisinde toplam 259 yangın meydana gelirken bu yangınların 140'nın sigara nedeni ile çıktığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; ' Konya kent merkezinde toplam 259 yangın meydana geldi. Geçen yıllara bakıldığında bu oranda bir hayli düşüş meydana geldiği ortaya çıktı. Yanık unutulan sigaralar, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi yangın nedenleri arasında ilk sırada yer aldı.

Şehir merkezinde meydana gelen 259 yangının çıkış nedenleri ise şöyle;

17 adet soba,

6'si baca ,

14'ü sabotaj,

5'i Lpg,

47'si elektrik,

8'i kalorifer,

5'i ocak,

2'si akaryakıt,

15'nin çıkış nedeni anlaşılamazken,

140 yangının çıkış nedeni ise sigara,

259 yangından yaklaşık 350 Milyar hasar meydana geldi.

Ayrıca yine şehir merkezinde meydana gelen trafik kazalarına müdahale eden ekiplerimiz, bugüne kadar olay mahallinden 4 yaralı ve 5 ölü çıkarttı.' İfadelerine yol verildi.

Açıklamada ayrıca; Yangına müdahale için bulunduğu mekandan hareket eden itfaiye ekiplerinin yangına anında müdahale şansları varken sürücülerin itfaiye araçlarına yol vermediklerini, bunun da 2003 yılının ilk altı aylık döneminde yaklaşık 12 yangına müdahaleyi geciktirdiği belirtildi. Ayrıca düzensiz park etmiş araçlar ve eksik bildirilen adreslerin yangına müdahaleyide güçleştirildiği açıklandı. İtfaiye Müdürlüğü, araç ve işyeri sahiplerinden yangın tüpü bulundurmalarını isteyerek, her an çıkabilecek bir yangına müdahaleyi güçleştirecek tutum ve davranıştan sakınmalarını istedi.

Basın Kuruluşları için;