Sigara Yakıyor

Sigara Yakıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünce, kentte 2003 yılının ilk beş aylık döneminde meydana gelen yangınların istatistiği çıkarıldı. İstatistikte yer alan bilgilere göre, Konya?da 1 Ocak ile 27 Mayıs 2003 tarihleri arasında toplam 125 yangın çıktı.

İtfaiye olayların 35'nin ot ve çöp, 57'sini de konut yangınlarından oluştuğunu bildirdi. Sözkonusu tarihler arasında kentin değişik bölgelerinde meydana gelen 125 yangından 25'i başlangıçta zararsız olarak bastırıldı. Yangınlarda ayrıca 9 kişide hafif şiddetli yanıklar meydana. Konya'da bu yıl içerisinde meydana gelen yangınlarda, 31 ev, 22 işyeri, 18 araç, 1 hastane, 1 kamelya, 4 odunluk, 4 kalorifer dairesi, 1 fabrika, 5 inşaat, 5 depo, 2 mutfak ve muhtelif yapılar zarar gördü.

9 KİŞİ YARALI

Konya'da geçen yıl meydana gelen yangınlarda 2 kişi hayatını kaybederken bu yılın ilk altı aylık döneminde çıkan yangınlarda 9 kişi yaralandı. İstatistiğe göre, 2003 yılının ilk altı aylık dönemindeki yangınlarda can kaybı ve yaralanma olaylarının daha önceki yıllara oranla azalma görüldü.

İLK NEDEN YİNE SİGARA

Yanık unutulan sigaralar, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi yangın nedenleri arasında ilk sırada yer aldı. Konya'daki yangınlardan 32'ü yanık unutulan ya da rastgele çevreye atılan sigaralardan kaynaklandı. 31 yangına elektrik kontağı yol açarken, 17'si soba, 10'u sabotaj, 5'i LPG, 4'ü baca ve ocak, 3'ü elektrik kaçağından meydana gelirken, 12 yangınında çıkış nedeni tespit edilemedi. 2003 yılının ilk beş ayında meydana gelen toplam 100 yangında maddi zararın ise 190.Milyar, 655 Milyon, TL olarak tespit edildi .

SÜRÜCÜLER YOL VERMİYOR

Yangına müdahale için bulunduğu mekandan hareket eden itfaiye ekipleri yangına anında müdahale şansları varken sürücülerin itfaiye araçlarına yol vermedikleri, bunun da 2003 yılının ilk beş aylık döneminde yaklaşık 12 yangına müdahaleyi geciktirdiği bildirildi. Ayrıca düzensiz park etmiş araçlar ve eksik bildirilen adreslerin yangına müdahaleyi güçleştirildiği açıklandı. İtfaiye Müdürlüğü araç ve işyeri sahiplerinden yangın tüpü bulundurmalarını isteyerek, her an çıkabilecek bir yangına müdahaleyi güçleştirecek tutum ve davranıştan sakınmalarını istedi.

Basın Kuruluşları için;