Sel Taşkınlarını Önleme Çalışması

Sel Taşkınlarını Önleme Çalışması

Konya Büyükşehir Belediyesi, sel taşkınlarını önlemek için şehir genelinde başlattığı dere ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Islah çalışmaları sonrasında dereler, yazın piknik ve dinlenme amacıyla kullanılabilecek şekilde kuru kalacak, kışın da sadece yağmur sularını taşıyacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, taşkınları önlemek amacıyla dere ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü, Sille Deresi ve Küçük Muhsine'deki ıslah çalışmalarının ardından Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan Selbasan Çayı'nın ıslah çalışmasına devam ediyor.

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Meram Eski Yol ile Karaman Yolu arasında bulunan ve toplam uzunluğu 4,5 kilometre olan Selbasan Çayı'nın ıslahına 2006 yılında başladıklarını belirterek, yapılan ıslah çalışmalarının ardından derelerin yazın piknik ve dinlenme alanı olarak kuru kalacağını, kışın da sadece yağmur sularını taşıyacağını ifade etti. Taşkınları önlemenin ve hafifletmenin yolunun dere kaynaklarında su ve sel tutucu yapılar olduğunu kaydeden Sorgun, 'Dere yataklarına erozyonu önleyici bitkiler dikip ağaçlandırıyoruz. Köprüler ve karayolu geçişleri genişlerken; kablolar ve lağım kanallarını yatak dışına alıyor, yatakları düzenli hale getirip ana dereyle kesilmiş bağlantıları yeniden kuruyoruz. Dereler, çevreye uyumlu, doğal ve güzel bir görünüme özen gösterilerek ıslah ediliyor' dedi.

YÜZDE 20'LİK KISIM TAMAMLANDI

Meram Taşkın Koruma Kanalı ıslah çalışmasının toplam uzunluğu 4,5 kilometre. Altınapa Baraj Havzası'ndan gelecek taşkınların yerleşim yerlerine zarar vermemesi amacıyla DSİ tarafından yapılan Selbasan Çayı'nda 2006 yılında toplam 1 kilometrelik alanda ıslah çalışması tamamladı. Geriye kalan bölümün ıslah çalışmaları devam ederken, şu ana kadar yüzde 20'lik kısım tamamlandı.

DERE ISLAH ÇALIŞMALARININ AMAÇLARI

KOSKİ'den yapılan açıklamada dere ıslah çalışmalarının amaçlarını ise şu şekilde belirtildi:

' Su baskınlarına engel olmak.

' Yağmur sularının dere kesitine zarar vermesini önlemek.

' Dere yatağındaki çöplerin ve diğer malzemelerin çıkarılmasını ve dere yatağının kaynağından ağza kadar temizlenmesini sağlamak.

' Dere yatağı içinde suyun akışını engelleyebilecek çeşitli bitkilerin yeniden yetişmesini önlemek.

' Erozyonla veya serbest hafriyatla gelen selin dere yatağını ve ağzını tıkamasını engellemek.

' Dere yatakları içine yıllardır birikmiş olan lağım ve diğer atıkların uygun bir şekilde kapatılarak, bazen de dere yatağı dışına nakledilerek koku üreten kimyasal reaksiyonu durdurmak, böylelikle koku kaynağını kurutmaktır.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;