Şehiriçi Ulaşımınıda TARİHİ GÜN

Şehiriçi Ulaşımınıda TARİHİ GÜN

İkinci Tramvay Hattı, Büyükkumköprü Fetih, Ahmet Özcan ve Aksaray Caddelerini ana hatta bağlayacak. Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay'ı tramvayla buluşturuyor. Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya'nın belediyecilik açısından örnek olduğunu belirterek, her türlü çalışmanın şehrin gelişimine önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Büyükkumköprü, Fetih, Ahmet Özcan ve Aksaray Caddelerini Alaaddin ve Kunduracılar kavşaklarından raylı sisteme bağlayacak tramvay hattının yapımını başlattı. 2. Raylı Sistem Hattı'nın başlangıcı nedeniyle Fetih Caddesi'nde düzenlenen törene Vali Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, SP İl Başkanı Lütfi Yalman, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Şen, Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, Hizmet-İş Başkanı Mustafa Baran, Demiryol-İş Sendikası Başkanı Necati Kökat, Oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya'nın dünden bugüne ihtişamlı geçmişiyle parlayan bir yıldız gibi olduğunu belirterek, "Bu müstesna şehre hizmet etmek ibadettir. O nedenle bizlere büyük görevler düşüyor. Şehrimize hizmet etmiş herkesi şükranla yad ediyoruz. Konya, belediyecilik açısından da örnek bir şehirdir" dedi. Geçmişten bugüne görev yapan bütün belediye başkanlarını kutlayan Kayhan, Kamu Reformu Yasa Tasarısı'nın ve Mahalli İdareler Yasa Tasarısı'nın çıkarılmasıyla yerel yönetimlerin güçleneceğini dile getirdi. Kayhan, yapılan yatırımlarla vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltilmesinin amaçlandığını açıkladı.

2. Tramvay Hattı'nın başladığı Fetih Caddesi'nin Hava Yolu'ndan Muhacir Pazarı'na kadar uzandığını ve en uzun, en geniş nitelikte olduğunu hatırlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa da, "Meram için de bir raylı sistem projemiz var. Oraya füze gibi bir tramvay hattı hazırlıyoruz" şeklinde konuştu. Selçuklu Kulesi'nde yılbaşına doğru 30. kata ulaşılacağını dile getiren Özkafa, şunları söyledi: "Belediyemiz sağlam bir yapıya kavuşmuştur. Emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Ayda 5, yılda 60 trilyon yatırım yapacak kapasiteye geldik. Bir taraftan yatırım yapıyor, öte yandan da en ekonomik hizmetleri veriyoruz."

Protokol konuşmalarının ardından konuklar, tramvay hattının montajını inceledi. 2. Tramvay Hattı, 14 kilometre uzunluğunda inşa edilecek ve toplam 70 milyon dolara malolacak. 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanan bu hat, 20 tramvay vagonu ile hizmet verecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;