Şehircilik Günü Etkinlikleri Pazartesi Günü Başlıyor

Şehircilik Günü Etkinlikleri Pazartesi Günü Başlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Belediyeler Birliği ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi tarafından Dünya Şehircilik Günü nedeniyle düzenlenecek etkinliklerin tanıtım toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yayla, Dünya Şehircilik Günü nedeniyle ilk kez düzenlenecek etkinliklerin temel amacının kentlerde yaşanabilir çevreler oluşturmak olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Belediyeler Birliği ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi, Dünya Şehircilik Günü nedeniyle 'Kentsel Gelişme, Politikalar ve Stratejiler Sempozyumu' düzenliyor.

14 Kasım 2005 günü Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek sempozyumun tanıtımı amacıyla Konya Belediyeler Birliği'nde düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yayla, Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı, Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Fatih Yılmaz katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yayla, Dünya Şehircilik Günü'nün kutlanmasındaki temel amacın her türlü yerleşim alanlarında fiziksel, sosyal, ekonomik, demografik araştırmalara dayalı olarak kentlerde yaşanabilir çevreler oluşturmak olduğunu belirterek, Konya'nın şehircilik alanında, güçlü altyapısı, coğrafi konumu, tarihi geçmişi, sanayisi ve ekonomisiyle, çarpık kentleşmenin en az yaşandığı şehirlerden biri olduğunu ifade etti. Dünya Kenti Konya sloganıyla Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Konya için önemli çalışmalar yaptığına dikkat çeken Mustafa Yayla, 'Şehir büyürken, bir yandan da önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek sorunlar şimdiden giderilmektedir. 2005 yılını Ulaşımda Hamle Yılı ilan eden Büyükşehir Belediyemiz, yeni yol ve altgeçit çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak, gerek merkezi yönetimle, gerekse şehrimizdeki kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket etmekteyiz. Bu adımlardan biri de Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla 14 Kasım 2005'te düzenleyeceğimiz etkinliklerdir. Bu önemli etkinliklerin şehrimize yararlı olacağını düşünüyoruz' dedi.

Şehir plancıları Odası Konya Şube Başkanı Fatih Yılmaz, 14 Kasım 2005 Pazartesi günü düzenlenecek etkinliklerin, kentsel sorunların tartışılması ve modern şehircilik açısından önemli olduğunu vurgulayarak, 2006, 2007 ve 2008 yılı kentsel politikalarının da aynı gün kamuoyuna açıklanacağını duyurdu. Etkinliklerin en önemli kısmının, üniversite öğrencileri arasında yapılan proje yarışması olduğunu kaydeden Yılmaz, bu fikir projelerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki yıllarda kullanılacağını söyledi. İlk kez düzenlenecek toplantılarda Konya'nın vizyonunun geniş kapsamlı olarak tartışılacağını hatırlatan Yılmaz, herkesi bu toplantılara davet etti.

Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı da, şehircilik açısından son derece önemli olan etkinliklerde Kentimi Seviyorum Kompozisyon Yarışması, Konya'da 174 belde belediyesi arasında yapılan Kentleşmede Örnek Yerel Yönetimler Ödülleri ve En İyi Mimari Proje Ödüllerinin verileceğini ifade etti.

14 Kasım 2005 günü saat 09:30'da Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenecek Dünya Şehircilik Günü etkinliklerinde; 'Başkanların Gözüyle Geleceğin Konya'sı' oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte merkez ilçe belediye başkanları konuşmacı olarak yer alacak. Ödül töreninin ardından geçilecek ikinci oturumda, 'Kentsel Gelişme, Politikalar ve Gelişme' konusu tartışılacak. Üçüncü ve son oturumda ise, 'Konya Büyükşehir Belediyesi İpek Yolu Projesi' sunumu ile, ödül alan Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün dönemin en iyi 8 projesini sunumu yer alacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;