'Şehircilik Denince Akla Konya Geliyor.'

'Şehircilik Denince Akla Konya Geliyor.'

Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları nedeniyle Konya'da 3 gün geçiren 5 şehrin Büyükşehir Belediye başkanı, Konya'nın gelişiminin diğer şehirlere örnek olduğunu söylediler. Başkanlar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezdiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 1-4 Mart 2007 tarihleri arasında ev sahipliğini yaptığı Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları'na katılan 5 büyükşehir belediye başkanı, Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte, toplantılardan kalan zamanda Şemsi Tebriz-i Cami ve Türbesi ile Mevlana Müzesi'ni gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Konyalı vatandaşlarla da zaman zaman sohbet ettiler.

Belediye başkanları Konya'daki toplantılar ve Konya'nın genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulundular. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey,

Konya'ya önceden de çok geldiğini ancak bu kez şehri çok değişmiş bulduğunu vurgulayarak, yeni yollar, kaldırımlar ve köprülü kavşakların Konya'nın havasını değiştirdiğini ve temizliğin dikkat çektiğini söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Konya denince akla ilk gelenin Mevlana olduğunu hatırlatarak, Türkiye'deki hiçbir değerin Mevlana'nın yerine geçemeyeceğini vurguladı. Dünyada Mevlana hoşgörüsünün yer almasını dileyen Özhaseki, 'Konya'da son yıllardaki gelişmeler hepimiz adına ümit verici. Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olan Konya, gittikçe büyüyerek Türkiye'ye örnek oluyor' dedi.

1978 yılında askerliğini Konya'da yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, 'Şehircilik denince akla Konya geliyor. Her gelen belediye başkanı Konya'ya farklı hizmetler yapmış. Son dönemdeki gelişmeler de umut verici. Şehir girişleri değişmiş, geniş caddeler var, temizlik çok güzel' diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;