Sayaçlarınızı Dona Karşı Koruyun!

Sayaçlarınızı Dona Karşı Koruyun!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan sayaç ve abone şube yolu donmalarına karşı vatandaşları uyararak, don olaylarına karşı gerekli tedbirlerin alınmasını, donan sayaçlar olursa hiç müdahale edilmeden KOSKİ'ye bildirilmesini istedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKİ) su abonelerini sayaç ve abone şube yolu donmasına karşı uyardı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesi nedeniyle abonelerin sayaçlarını, tesisatlarını ve tatlı su çeşmelerini iyi korumaları gerektiğini vurgulayan KOSKİ Genel Müdürlüğü, sayaçların ve çeşmelerin iyi korunmaması durumunda abonelerin sıkıntıya düşebileceğini açıkladı.

ISI YALITIM MALZEMESİ KULLANILMALI

Konuyla ilgili KOSKİ’den yapılan açıklama şöyle: “Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve vatandaşımız mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir.”

DONAN SAYACA SICAK SU DÖKMEYİN!

Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılmasının boruların çatlamasına neden olduğu vurgulanan açıklamada, böyle durumlarda musluk ve su borularının patlayarak maddi hasarlara yol açtığı ifade edildi. Tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Kesintisiz hizmetin aksamaması için hemşehrilerimizin bu tedbirleri alması gerekmektedir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 hattından KOSKİ''ye müracaatta bulunması gerekiyor” denildi.

DON OLAYLARINA KARŞI SAYAÇMATİK

KOSKİ Genel Müdürlüğü öncülüğünde geliştirilen ve satışa sunulan Sayaçmatik’in bu tür donmaların önüne geçtiği hatırlatılan açıklamada, dökme köpük malzemeden imal edilen ve her türlü sayaca uyan Sayaçmatiklerin 5.50 YTL karşılığında KOSKİ’den temin edilebildiği belirtildi.

KIŞ AYLARINDA SAYAÇLAR NASIL KORUNUR?

Kış aylarında sayaçların korunması için şunların yapılması gerekmektedir:

1- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle KOSKİ’ye bildirilmelidir.

2- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmaması tavsiye edilir.

3- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.

4- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;