Savaşa Hayır-NO WAR

Savaşa Hayır-NO WAR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, TBMM?nin tarihi bir görevin eşiğinde olduğunu hatırlatarak, ?tarihi geçmişimize ters düşecek bir karar onurumuzu zedeler. Bu savaşa katılmak veya bir şekilde destek olmak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve aziz milletimizin hayrına olmayacaktır ?dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, Karatay belediye Başkanı Mehmet Şen ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri 'Savaş ' ile ilgili ortak bir kamuoyu açıklaması yaptı.

Yapılan ortak açıklama şöyle :

'Amerika Birleşik Devletlerinin Irak harekatı ile ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Meram Belediye Başkanı, Karatay Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin 'SAVAŞA HAYIR- NO WAR' başlıklı kamuoyu açıklaması:

'Türkiye ve Dünya gündemini meşgul eden harekat ABD ve İsrail çıkarları için yapılan çirkin bir savaştır. Asıl hedef Amerika'nın petrol çıkarları ve İsrail'in bölgede hakimiyet kurması hedefidir.

Bu savaşa katılmak veya bir şekilde destek olmak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve aziz milletimizin hayrına olmayacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı , Sayın TBMM Başkanı , Başbakan Yardımcısı Sayın Ertuğrul Yalçınbayır'ın savaşın meşruiyeti ile ilgili açıklamaları açıktır. Savaş tezkeresinin Meclise gönderilmesi ve sonucunda onaylanması Anayasanın 92. maddesinin ihlalidir.

Milletimizin yüzde 94'lere varan büyük ekseriyeti bu savaşa karşıdır. Biz milletden daha iyi biliriz, millet adına biz her şeyin doğrusunu yaparız diyen hükümetleri önceki yıllarda halk tasfiye etmiştir. Bu iktidar her şeyi millet iradesine ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerine uygun gerçekleştireceğini beyan ederek iktidar olmuştur. Bu çirkin savaşa halk karşıdır. Sivil toplum örgütleri karşıdır.

Ya Millet için , milletimizin istekleri doğrultusunda karar verilir. Ya da Millete rağmen ABD ve İsrail Devletinin lehine karar alınır. Bu savaşın hiçbir meşruiyeti yoktur. Türkiye ve Dünya çapındaki protestolar bunun delilidir.

62 bin Amerikan askeri , 255 Amerikan uçağı, 65 Amerikan helikopterinin ,şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarımıza konuşlandırılmasına TBMM hayır demelidir.

Bin yıllık tarihimizde hiçbir ülke ve hiçbir devleti arkasından hançerlediğimiz görülmemiştir. Tezkere onaylanırsa bu şerefli tarihimize kara bir leke düşecektir.

Başta Konya Milletvekilleri olmak üzere bütün sayın milletvekillerini bu tezkereyi reddetmeye davet ediyoruz.Halkımızın da bu konuda milletvekillerini doğru karar vermek için Göreve davet ediyoruz.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;