Saraybosna ve Konya Kardeş Şehir Oldu

Saraybosna ve Konya Kardeş Şehir Oldu

Saraybosna Kantonu Başbakanı Denis Zvizdiç ile beraberindeki Kanton Sarajevo Devlet ve Meclis yetkilileri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Ziyarette Saraybosna Meclis Başkanı, Kültür, Ekonomi, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlarıyla Meclis üyeleri de yer aldılar. Görüşme sonrasında Saraybosna ile Konya arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Saraybosna ve Konya Kardeş Şehir Oldu. Tarihi Kardeşlik Kültürel, Sosyal ve Ekonomik İşbirliğine Dönüştü.

Saraybosna Kantonu Başbakanı Denis Zvizdiç ile beraberindeki Kanton Sarajevo Devlet ve Meclis yetkilileri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Ziyarette Saraybosna Meclis Başkanı, Kültür, Ekonomi, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlarıyla Meclis Üyeleri de yer aldılar. Görüşme sonrasında Saraybosna ile Konya arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne geçen Denis Zvizdiç, Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Konya'nın ve Türkiye'nin kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirten Zvizdiç, ''Türkiye ile Bosna-Hersek halkının ortak tarihi geçmişi, iki millet arasında işbirliğini adeta zorunlu kılmaktadır'' dedi. Zor günlerinde kendilerine yardım eden Türk halkına teşekkürü bir borç bildiklerini ifade eden Zvizdiç, '' Daha önce sadece, Türkiye'nin Saraybosna'ya yardımları oluyordu. Bizi zor günlerimizde yalnız bırakmayan Türk halkına teşekkür borçluyuz. Bundan sonra ise iki millet arasında, eğitim, kültür, ekonomi, sağlık gibi birçok alanda, karşılıklı çıkarlara dayanan ortak işler yapmak istiyoruz'' diye konuştu. Konya'da çok sıcak karşıladıklarını, bu nedenle kendilerini evlerinde hissettiklerini ifade eden Zvizdiç, ''2 kent arasında imzalanacak protokol, iki millet arasındaki tüm kapıların açılması için anahtar niteliği taşıyacaktır. Misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Saraybosna ile Konya'nın derin tarihi ve kültürel bağları bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Saraybosna'da da olan Mevlevilik'in merkezi Konya'dır. Ayrıca, Konya'nın en büyük mahallesinin adı Bosna-Hersek'tir. 8.5 kilometre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki Konya'nın en büyük caddesine Aliya İzzet Begoviç adını vereceğiz. Bosna-Hersek Mahallesi'nin içine yaptıracağımız 150 bin metrekarelik parkın adı Saraybosna Parkı olacak. Öte yandan, kısa süre içinde, Saraybosna'da (Mevlana ve Konya) konulu bir program yapmayı planlıyoruz.'' Konuşmaların ardından, belediye görevlileri, odaya, Zvizdiç'in doğum günü nedeniyle, kendisi için hazırlanan sürpriz doğum günü pastasını getirdi. Pastayı keserken yapılan bu jeste teşekkür eden Zvizdiç, 41 yaşına girmesini karşılık yaşını 35 olarak tahmin eden gazetecilerle şakalaştı. Bu sırada, heyette yer alan, aynı zamanda opera sanatçısı olan Saraybosna Kültür ve Spor Bakanı Ivica Sariç ise ''Happy birhtday to you'' şarkısını söyledi. Ardından, Zvizdiç ile Akyürek, Saraybosna ile Konya'yı kardeş şehir yapan protokolü törenle imzaladı. Akyürek, Zvizdiç'e üzerinde Mevlana ve Yeşil Türbe figürü olan tabak, Zvizdiç ise Akyürek'e, ziyaret anısına, üzerinde Saraybosna Kantonu Başbakanlığı yazan metal plaket armağan etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;