Saraybosna İşbirliği''nden Memnun

Saraybosna İşbirliği''nden Memnun

Konya Büyükşehir Belediyesi ile kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalamak üzere Konya'ya gelen Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Semiha Borovac ve ekibi ülkemizden ayrıldı. Türkiye'nin hızla gelişen ve güven veren bir ülke haline geldiğini söyleyen Borovac, Konya ile kurdukları kardeşlik ilişkisinin gelecek nesillere taşınacağını; özellikle kültür-sanat ve eğitim alanlarında kalıcı işbirliklerine gideceklerini bildirdi.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Semiha Borovac ve ekibi Konya’daki gezi ve incelemelerini tamamlayarak ülkemizden ayrıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi ile kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalamak üzere gelen Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Semiha Borovac, Türk halkının kendilerini unutmadan desteğini sürdürmesinin kendileri için büyük önem arz ettiğini bildirdi. Konya ile kardeşlik ve işbirliği protokolünü Hz. Mevlâna’nın 800.doğum yıl dönümünde imzalamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Borovac, “Konya ve Saraybosna tarihi ve geleneksel bağları paylaşıyorlar. İmzalamış olduğumuz protokol bunun göstergesidir. Bunun daha iyi olmasını ve daha iyiye vesile olmasını diliyoruz. Bu protokol eğitim ve sosyal hizmetleri kapsamakla beraber ekonomik işbirliğini de içermektedir. Bu protokol sadece imzalanan ve kağıt üzerinde kalacak bir işbirliği ve kardeşlik protokolü değildir. Bu protokolün en büyük önemi bu kardeşlik bağlarının gelecek nesillere taşınacak olmasıdır. Konya çok büyük bir şehirdir. Tarihi mekânlarıyla önemli bir kenttir. Çok cana yakın insanları var. Bu protokolü Hz.Mevlâna’nın 800. Doğum yıl dönümünde imzalamaktan çok mutluyuz. Birbirimizi unutmamalı, daha çok destek olmalıyız.”dedi.

Konya’da Bosna-Hersek’in en önemli isimleriyle yaşatıldığını gördüklerini söyleyen Borovac, “Konya Büyükşehir Belediyesi bizi borçlandırmıştır. En büyük mahallesinin adına Bosna-Hersek, en büyük caddesine ilk başbakanımız ve önderimiz Aliya İzzetbegoviç ismini ve en büyük parkına da Saraybosna parkı ismini vermiştir. Umarız bu büyük hayırlara vesile olur. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e sevgi ve teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Saraybosna sanatçılarının sergisini açmamıza vesile oldular. Kültür-sanat alanında da daha sıkı bağların oluşacağına inanıyoruz. Türk halkını ve özellikle Konyalı kardeşlerimi ülkemize davet ediyorum. Bu işbirliğini hep birlikte gelecek nesillere taşımalıyız” şeklinde konuştu.

Saraybosna heyetinde Büyükşehir Belediye Başkanı Semiha Borovac ile birlikte Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Emin Svrakic, SDA Temsilcisi Milletvekili ve Başkanlık Divanı Üyesi Osman Brka, Konya Büyükşehir Belediyesi Saraybosna Meslek Edindirme ve Kültür Merkezi Yöneticisi Sadık Mirascija ve Saraybosna Meclis Üyeleri yer aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlarının imza koydukları kardeşlik ve işbirliği protokolünün ilk toplantısında eğitim, sosyal hizmetler ve Saraybosna’da bulunan Saraybosna Mevlevihane’sinin yeniden onarılarak işlevsellik kazandırılması kararlaştırılmıştı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;