Sancak İmamlar Topluluğu'ndan Unutulmaz Bir Gece

Sancak İmamlar Topluluğu'ndan Unutulmaz Bir Gece

Konya Büyükşehir Belediye Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen 'Bütün Diller O'nu Söyler' programı Sancak İmamlar Topluluğu ile devam etti. 400 yıldır Bosna-Hersek ve Sancak'ta devam eden Mevlit okuma geleneğini sürdüren Sancak İmamlar Topluluğu büyük ilgi topladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından Alaaddin Keykubat Salonu'nda organize edilen 'Bütün Diller O'nu Söyler' programı Sancak İmamlar Topluluğu'nun Türkçe- Boşnakça ve Arnavutça seslendirdiği ilahi ve kasidelerle devam etti.

Gece Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu'nun Şifa-i Şerif Şerhi'ni sunmasıyla başladı. Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu ikinci gecede Hz. Peygamber'i diğer insanlardan ayıran özelliklerini ele aldı. Hadis ve olayları anlatarak Hz.Peygamber'in taşıdığı özellikleri dile getiren Koçkuzu, son peygamber Hz.Muhammed (SAV)'in doğuştan var olan farklı özelliklerinin yanında, zamanla kazandığı ve insanlığa örnek olan bazı özellikleri de bulunduğun dile getirdi.

Daha sonra sahneyi Sancak İmamlar Topluluğu aldı. 1,5 saat devam eden ilahi ve kasidelerin sunumu Kuran-Kerim'in okunmasıyla başladı. Topluluk 400 yıl önce Osmanlı ile birlikte bölgede başlayan ve halen devam eden mevlidi Türkçe okuyarak izleyicilere duygulu anlar yaşattı. Topluluk üyeleri 400 yıldır bölgede Süleyman Çelebi Mevlidi'nin Türkçe olarak okunduğunu, bu geleneğin halen bir çok yerde devam ettiğini bildirdi.

Gecede Büyükşehir Belediyesi tarafından bal şerbeti ikram edilirken, programın ardından Sancak Heyeti Başkanı Mevlüt Dudiç'e Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın tarafından çini bir tabak takdim edildi. Şenol Aydın, topluluk üyelerini Konya'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek yüzyıllardır bölge ile devam eden kardeşlik ilişkilerinin daha da pekişeceğine inandığını söyledi. Heyet Başkanı Mevlüt Dudiç ise, kendilerini davet ettiklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne minnettar olduklarını ifade etti.

'Bütün Diller O'nu Söyler' programı bugün dünyaca ünlü Azeri sanatçı Alim Kasımov ile devam ediyor. Akşam saat 20.00'de başlayacak programda ünlü sanatçı ilahi ve kasidelerini seslendirecek, Büyükşehir Belediyesi de izleyicilere program sonunda bal şerbeti ve gül fidanı hediye edecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;