Sami Güçlü Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Sami Güçlü Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Tarım Eski Bakanı AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti. Konya'nın, son yıllarda İstanbul ve Ankara'nın ardından Türkiye'nin en önemli şehri haline geldiğini belirten Sami Güçlü, hep birlikte gayret ederek Konya'yı daha ilerilere taşıyacaklarını vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2006 yılında Konya'da yaşanan trafik sorununun çözülmesi ve hızlı trene hazırlık için yoğun olarak çalıştıklarını kaydederek, tüm bu çalışmaların tamamlanması ve Mavi Tünel'in yapılmasıyla Konya'nın gelecek 50 yıllık problemlerinden kurtarılmış olacağını ifade etti.

Tarım Eski Bakanı AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü, çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

KONYA KÜLTÜR FAALİYETLERİNİN LİDERİ KONUMUNDA

Ziyarette, Konya'ya kazandırdıkları için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür eden Sami Güçlü, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sorunların işlemeyen sistemlerden kaynaklandığını belirterek, Konya'nın bu konuda Türkiye'nin en şanslı şehirlerinden biri olduğunu söyledi. 1960 yılından itibaren gelen Belediye Başkanları'nın gayretli çalışmasıyla birçok sıkıntıyı yaşamayan Konya'nın, son yıllarda İstanbul ve Ankara'nın ardından Türkiye'nin en önemli şehri haline geldiğini ifade eden Sami Güçlü, hep birlikte gayret ederek Konya'yı daha ilerilere taşıyacaklarını vurguladı. Yerel yönetimlerin rolünün artık çok arttığını hatırlatan Güçlü, şunları söyledi: 'Belediyelerin görevi artık sadece altyapı ile kalmıyor. Bir şehrin sosyal yapısı da belediyelerimizi ilgilendiriyor. Konya, Anadolu şehirleri arasında en yoğun kültürel faaliyetlerin yaşandığı bir şehir. Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda çok katkısı olduğunu biliyoruz. Mesela, Konyalı olmayan bir arkadaşımız, sizin zarif bir tasarımla hazırladığınız Mevlana'nın Mesnevisi'ni görmüş. Basında bu konuda çıkan olumlu yazırları okuyunca, Konya'nın diğer şehirlerden farklı olduğunu ve bu konuda destek olmak istediğini bana söyledi. Bütün bu çalışmalar için sizlere teşekkür ediyorum.'

ÖNCELİĞİ TRAFİK SORUNUNA VERDİK

Sami Güçlü'nün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, halka hizmet konusunda milletvekilleri ile birlikte çalıştıklarını belirterek, yerel yönetimlerin yapması gereken hizmetler açısından halkın taleplerine göre öncelik sıralaması yaptıklarını söyledi. Daha önceki yıllarda Konya'da hava kirliliği sorununun birinci öncelik olmasına rağmen, şu anda trafik sorununun birinci öncelik olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, bu sorunun 2006 yılı sonuna kadar çözülmesi için bir program hazırladıklarını söyledi.

HIZLI TRENE HAZIRLIK YAPIYORUZ

Devam eden 4 köprülü kavşak çalışmasının son aşamaya geldiğini anlatan Başkan Akyürek, 'Bu çalışmalarla, tren yolunun yanında bir demiryolu bulvarı çalışmasını yürütüyoruz. Köprülü kavşakların yapımında, hem demiryolu kenarındaki bulvarın köprülü kavşağın üstünden geçirilerek, kesintisiz geçişin sağlanmasını, hem de hızlı trenin Konya içindeki güzergahının sorunsuz hale getirilmesini amaçladık. Çünkü hızlı tren geldiğinde oraya adeta bir duvar çekilmiş olacak. Şu anda yaptığımız altgeçitlerle, alttan geçişi sağlayarak bu bölünmeyi önlemiş olduk. Bu çalışmalar çok zahmetli olmasına rağmen, örnek olacak şekilde tamamlanıyor' dedi.

2006'DA ŞANTİYE GÖRÜNÜMÜ DEVAM EDECEK

Aydınlıkevler Altgeçidi'nden 19 Kasım 2005 itibariyle araç geçişinin sağlanacağını kaydeden Başkan Akyürek, gelecek yıl için de, Tıp Fakültesi'nden Kampus'e kadar olan hatta kesintisiz trafik akışının sağlayacağını söyledi. Ankara Yolu ile şehir merkezi arasındaki hattın ve çevre yollarının kesintisiz trafik akışının sağlanacağını, ayrıca Aksaray Yolu'ndan Adana Yolu'na çıkışını sağlayan Aslım Caddesi'nin tamamlanacağını hatırlatan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Yine, şehir merkezine girmeden, Adana Yolu'ndan gelenlerin Afyon istikametine devam etmesini sağlayan, Kampus-2. Organize arasını birbirine bağlayan Aliya İzzetbegoviç Caddesi'nin altyapısı ile birlikte tamamlanmasını sağlayacağız. 2006'da, Konya'nın bugünkü şantiye görünümünü daha da artırarak, 2006 sonunda ciddi ve büyük bir rahatlama sağlayacağız. Konya tarihinin son 20 yılının en yoğun altyapı yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 23 trilyon liralık kanalizasyon ve su şebekesi döşedik. Bu bir rekordur. Ayrıca, Konya'nın yeni yerleşim alanı kabul eden Toplu Konut bölgesinin altyapısını tamamladık. O bölgede, gelecek 100 yıla hitap edecek şekilde altyapıyı yeniden düzenliyoruz. Şu anda 9 metre yer altından, hiçbir yer kazılmadan bin 200'lük büzler döşeniyor. Türkiye'de çok yaygın olmayan Mikro Tünel sistemini burada uyguluyoruz. Burada 4 trilyon liralık bir yatırım yürüyor. Konya'da şu anda ulaştığımız yüzde 98'lik alt yatırımı, gelecek yıl yüzde 100'e ulaştıracağız.'

MAVİ TÜNEL İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İçme suyu açısından Konya'nın gelecek 100 yılını kurtaracak olan Mavi Tünel'in tamamlanması konusuna da dikkat çeken Başkan Akyürek, bu konuda yerel yönetimler olarak milletvekilleri ile işbirliği içinde Göksu'nun Konya Ovası'na akıtılmasının sağlanacağını ifade etti. Başkan Akyürek, tüm bu çalışmalarının tamamlanmasının ardından Konya'nın her şeyi ile gelecek 50 yıllık problemlerinden kurtarılmış olacağını sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;