Romanya İle Konya Arasında Kültür Köprüsü Kuruldu

Romanya İle Konya Arasında Kültür Köprüsü Kuruldu

Romanya'nın Konya Fahri Konsolosu Durmuş Çelik, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek, Konya'da ilk kez kurulan yabancı temsilciliğin diğer ülkelerin de Konya'ya temsilcilik açmalarının önünü açacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın mevcut potansiyeli ile uluslar arası ilişkilerde söyleyecek sözü olan bir şehir olduğunu belirterek, yapılan işbirliğinden her iki tarafın da avantajlı çıkacağını ifade etti.

Romanya'nın Konya Fahri Konsolosu Durmuş Çelik, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Durmuş Çelik, Romanya hükümetinin Türkiye'de Başkonsolosluk ve Konsolosluk kurulması için kendisine öneride bulunduğunu vurgulayarak, Konya'nın genel yapısal durumu, sanayi kalkınması ve kültürel yapısı nedeniyle Konya'yı önerdiğini, geçtiğimiz yıl Romanya'yı Konya'da temsil etmek için çalışmalara başladıklarını ifade etti. Konya'da ilk kez yabancı bir temsilcilik kurulduğunu kaydeden Çelik, bu durumun diğer ülkelerin de Konya'ya temsilcilik açmalarının önünü açacağını söyledi. Çelik, Romanya ile Türkiye'nin birbirleriyle ticari ilişkilerde bulunmasına rağmen rakip olmadıklarını kaydederek, Romanya ile Türkiye arasında ticaret hacminin yıl sonuna kadar 5 milyar doları bulacağını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'da Romanya Konsolosluğu açılmasının isabetli bir karar olduğunu vurgulayarak, Konya'nın mevcut potansiyeli ile uluslar arası ilişkilerde söyleyecek sözü olan bir şehir olduğunu belirterek, yapılan işbirliğinden her iki tarafın da avantajlı çıkacağını ifade etti. Avrupa Birliği sürecinde Türkiye ile Romanya ilişkilerinin önem arzettiğini kaydeden Başkan Akyürek, 'Romanya'da Konya'dan birçok yatırımcı bulunuyor. Bu oluşumun Konya'ya hizmet edeceğini düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak sanayi ve kültür heyetlerine gereken desteği veriyoruz. 2007 yılında Konya bir çekim merkezi olacak. Bu noktada Romanya ile kurulacak özel bir bağın önemli olacağını düşünüyorum' dedi.

Başkan Akyürek ziyaretin ardından Romanya'nın Konya Fahri Konsolosu Durmuş Çelik'e çini tabak ve Büyükşehir Belediyesi'nin yayınlarından oluşan kitap seti hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;