Ramazan Etkinlikleri Başladı

Ramazan Etkinlikleri Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen ?Ramazan Şenlikleri ve Sohbetleri? programı başladı. Yrd. Doç.Dr. Yakup Şafak?ın ?Mesnevi Sohbetleri? ve iki farklı yerde aynı anda çocuklara yönelik gerçekleştirilen eğlence programları büyük ilgi topladı. Programlara katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, düzenlenen bölgesel programlarla toplum içi kaynaşmayı artırmayı hedeflediklerini, Kültür A.Ş.?nin etkinlikleri ile şehre renk katacağına inandığını söyledi.

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Yakup Şafak, Mesnevi sohbetlerinde herkesin Mevlana'yı iyi anlaması gerektiğini belirterek sofizme yönelen dünyaya Mevlana'yı ve mesneviyi doğru sunmanın şart olduğunu söyledi. Yakup Şafak'ın 'Mesnevi Sohbetleri' Ramazan ayı boyunca her gece teravih namazından sonra Alâeddin Keykubat Salonu alt katta gerçekleştirilecek. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kültür A.Ş. yönetim Kurulu üyeleri, Daire Başkanları ve çok sayıda avdetli katıldı. Kültür A.Ş'nin daha etkin hizmetlerle şehir kültürüne renk katacağına inandığını söyleyen Başkan Tahir Akyürek, Mesnevi Sohbetleri'ni izlemeye gelenlere teşekkür ederek Hz. Mevlana'nın çağırısının Konya'dan tüm dünyaya yayılmasının büyük bir şans olduğunu, yerel yöneticiler olarak bu çağrının insanlığa doğru ulaşması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti.

İllüzyon, Ateşbaz, Tahtabacak, Nasrettin Hoca, Meddah, Hacivat-Karagöz ve çeşitli konserlerin yer aldığı 'ramazan şenlikleri' de yine Alâeddin Keykubat Salonu üst katta izleyenleri ile buluştu. Davulcu, Nasrettin Hoca ve Tahtabacak'ın konukları dışarıda karşıladığı programa çocukların ilgisi yoğun oldu. 'Ramazanla Şenlikler' ise Ramazana ayı boyunca her gün farklı bir okulda gerçekleştirilecek. 24 okulda yapılması planlanan şenliklerin ilki Selçuklu İlçesi Ahmet Haşhaş ilköğretim Okulu'nda gerçekleştirildi. Çeşitli kukla oyunlarının sergilendiği açık hava eğlence programına bölge halkının ilgisi büyük oldu. Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bölgelerde düzenleyecekleri programlarla hizmeti halkın ayağına götüreceklerini söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;