Prof. Lee: 'Konya Ekibi Kore'de Büyük İz Bıraktı.'

Prof. Lee: 'Konya Ekibi Kore'de Büyük İz Bıraktı.'

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Türk-Kore Dostluk Derneği üyeleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler. Derneğin Genel Sekreteri Prof. Dr. Cemil (Hee Sou) Lee, geçtiğimiz ay Kore'de bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi ekibinin büyük yankı uyandırdığını söyledi.

Türk-Kore Dostluk Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Cemil (Hee Sou) Lee ve dernek üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Güney Kore'den gelen herkesin Türkiye'de büyük bir sevgiyle karşılandığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz ay Güney Kore'de gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarının dostluğa büyük etki sağladığını kaydeden Başkan Akyürek, ilişkilerin gelişmesi için çalışacaklarını söyledi.

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Türkiye'de çeşitli illeri ziyaret eden Türk-Kore Dostluk Derneği Grubu'nun en yaşlı üyesi Paeg Park, Türkiye'yi çok sevdiklerini ama iyi tanımadıklarını vurgulayarak, Büyükşehir Belediyesi'nin Güney Kore'de gerçekleştirdiği sema programlarını gördükten sonra Türkiye'ye geldiklerini ifade etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin devam etmesini dileyen Park, 'Kore'ye döndükten sonra da Türkiye'nin bizim için yaptıklarını yeni nesillere anlatmaya devam edeceğim. Türk halkının Kore halkına ne kadar yakın olduğunu sistemli bir şekilde duyuracağım. Kore'nin büyük şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yapmaları için çalışacağım' dedi.

Güney Kore Devlet Televizyonu KBS TV'nin Emekli Genel Müdürü Dr. Kim Young Soung da, Kore Savaşı'nda kendilerine yaptığı yardımlar nedeniyle Türkleri çok sevdiklerini belirterek, Türkiye'de kendilerine çok büyük ilgi olduğunu ifade etti. Soung, 'Kore'ye döner dönmez Türk kültürünü yansıtan güzel bir belgesel hazırlamak için çalışmalara başlayacağım ve Türkiye'ye tekrar geleceğim' dedi.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda konuklara Mesnevi hediye etti. Türk-Kore Dostluk Derneği Genel Sekreteri Cemil Lee de Başkan Akyürek'e Türkiye-Kore dostluğunun 50'inci yılı için bastırılan tişört hediye etti.

KONYA EKİBİ KORE'DE İZ BIRAKTI

Ziyaretin ardından Konya'nın tarihi mekanlarından Horozlu Han'ı ziyaret eden ekip adına konuşan Prof. Dr. Cemil Lee, son yıllarda Türk kültürünü tanıtıcı ekiplerin Güney Kore'ye sık sık gittiğini belirterek, geçtiğimiz ay Güney Kore'de bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Grubu'nun çok büyük ilgi gördüğünü söyledi. Lee, Hazreti Mevlâna ile ilgili bilgileri kitapta okuyan Korelilerin, sema gösterileri sayesinde Konya ve Mevlâna'yı yakından tanıma fırsatı bulduğunu, Konya ekibinin Kore'de büyük yankı uyandırdığını ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;