Parklardaki Ağaçlara Sahip Çıkalım

Parklardaki Ağaçlara Sahip Çıkalım

Konya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı, şehir genelinde çeşitli alanlarda bulunan ağaçların meyvelerinin toplanmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı, şehir genelindeki ağaçların düzenli olarak ilaçlandığını hatırlatarak, ıhlamur ve süs eriği gibi ağaçların meyvelerinin toplanmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeşil alanlarda halkın göz zevkine hitap edecek bitki türleri kullanıldığı hatırlatılarak, çiçekli, meyveli ve kokulu bitkilerin görüntü olarak güzelliklerinin yanında, meyvelerinden de yararlanıldığını vurgulandı. Bu güzelliklerin korunabilmesi için ilaçlama ve gübreleme işlemleri yapıldığını belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: 'Bu amaçla her 15 günde bir, gece saat 23.00 ile 07.00 saatleri arasında ağaçların ilaçlaması yapılmaktadır. İlaçlar, bitkilerde sistemik olarak ilerlediği için meyvelerin bünyesinde birikme oluşturmaktadır. Özellikle ıhlamur ve süs erikleri gibi meyveli ve çiçekli ağaçlara halkımızın özen göstererek, bu ağaçların meyvelerini toplamaması, kendi sağlıkları açısından uygun olacaktır. Ayrıca, meyveleri toplarken ağaçların dallarının kırılması da görüntü kirliliğine ve ağaçların formunun bozulmasına neden olmaktadır. Hem çevre temizliği ve düzenli şehir yapısı, hem de sağlık için lütfen parklardaki ağaçlardan meyve toplamayın.'

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, uyarıları dikkate almayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;