Pakistan'da Konya ve Mevlana Günleri

Pakistan'da Konya ve Mevlana Günleri

Konya Büyükşehir Belediyesi, Pakistan'da 'Konya ve Mevlana Günleri' düzenliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bir hafta sürecek tanıtım programlarıyla iki ülke şehirlerinin birbirini daha yakından tanıması ve Hazreti Mevlana'nın hoşgörü anlayışının evrensel olarak tüm dünyaya aktarılması için önem arz ettiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Meclis üyeleri ile birlikte 25 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Pakistan'ın çeşitli şehirlerinde düzenlenecek 'Konya ve Mevlana Günleri' programlarına katılacak.

DOST ÜLKE PAKİSTAN'DA TANITIM

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2007 Mevlana Yılı etkinlikleri çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinde tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceklerini belirterek, Pakistan'da bir hafta sürecek 'Konya ve Mevlana Günleri'ne katılarak Türkiye ile Pakistan arasındaki kültürel ilişkilere ve şehrin tanıtımına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Pakistan ile Türkiye'nin geçmişten gelen önemli bağlarla birbirine bağlandığını kaydeden Başkan Akyürek, 'Muhammed İkbal'in memleketi olan dost ülke Pakistan'da gerçekleştireceğimiz Konya ve Mevlana Günleri, iki ülke şehirlerinin birbirini daha yakından tanıması, akademik seviyedeki ilişkilerin sıklaştırılması ve Hazreti Mevlana'nın hoşgörü anlayışının evrensel olarak tüm dünyaya aktarılması için önem arz ediyor' dedi.

Geçtiğimiz yıl ABD'nin Chicago şehrinde katıldıkları Türk Festivali'nde Konya'nın tanıtımının yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, 2007 yılı boyunca Pakistan dışında dünyanın birçok ülkesinde tanıtım programları düzenleneceğini ifade etti.

TEMASLAR 3 ŞEHİRDE YÜRÜTÜLECEK

Pakistan'daki Rumi Forum ile ortaklaşa yürütülecek 'Konya ve Mevlana Günleri' programları çerçevesinde İslamabad, Lahor ve Karaçi'de tanıtım stantları açılarak sema gösterileri düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Başbakan Şevket Aziz, belediyeler, üniversite temsilcileri ve hükümet yetkililerinin katılacağı programlarda çeşitli temaslarda bulunacak. 25 Şubat 2007'de başlayacak program, 2 Mart 2007'de sona erecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;