Pakistan Pencaplı Bakan Konya'da

Pakistan Pencaplı Bakan Konya'da

Pakistan Pencap Eyaleti Maliye Bakanı Muhammed Şefik Çavdari, deprem felaketinde kendilerini yalnız bırakmayan Türk halkına minnettar olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret eden Şefik Çavdari, 'Yaşadığımız son deprem felaketinde yanımızda olan Türk halkı acımızı hafifletti' dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya ile Pakistan'ın önemli kentleri arasında bir dostluk ilişkisi kurmayı hedeflediklerini vurgulayarak, birbirini seven insanların ilişkilerinin de güçlü olması gerektiğini söyledi.

Pakistan'nın Pencap Eyaleti Maliye Bakanı Muhammed Şefik Çavdari, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Beraberindeki heyetle birlikte çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldikleri Konya'da Büyükşehir Belediyesi'ni de ziyaret ettiklerini belirten Pakistan Pencap Maliye Bakanı Muhammed Şefik Çavdari, Türkiye ile tarihten gelen derin bağları olduğunu ifade ederek, 'İran bizim komşumuz ama Türkiye ile ilişkilerimiz eskiden beri daha güçlü. Tarihi ve dini bağların yanında birbirimize gönülden bağlıyız. Yaşadığımız son deprem felaketinde Türk halkı her kesimi ile bizim acımızı derinden hissetti. Acımızı paylaşan dostlara sahip olmaktan dolayı mutlu olduk. Bu destek acımızı hafifletti. Konya Büyükşehir Belediyesi nezdinde tüm Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türk halkına minnettarız' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Bakan Çavdari'yi Konya'da görmekten mutlu olduklarını belirterek, Pakistan ile Türkiye arasındaki gönül bağlarının çok güçlü olduğunu belirtti. Dünyada birbirini en çok seven iki millet gösterilse bunların Pakistan ve Türkiye olacağını vurgulayan Başkan Akyürek, Pakistan'da yaşanan deprem felaketinin Pakistan halkı kadar Türk halkını da derinden yaraladığını söyledi. Deprem felaketinin ardından yaraları sarmak üzere başta Başbakan Recep Tayip Erdoğan olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de bölgeye yardım gönderdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: 'Bu vesile ile Pakistanlı kardeşlerimize geçmiş olsun diyor, acılarını paylaştığımızı belirtiyoruz. Konya ile Pakistan'ın önemli kentleri arasında bir dostluk ilişkisi kurmayı hedefliyoruz. Birbirini seven insanların ilişkileri güçlü olmalı. Bu kardeşlik duygusunun ticari, sosyal ve kültürel ortaklığa dönüştürülmesi gerekiyor. Bu ziyaretin yeni gelişmelere yol açmasını diliyoruz. Pakistan ile Konya'nın ayrı bir bağı da vardır. Pakistanlı ünlü düşünür Muhammed İkbal, Hazreti Mevlana'yı hocası olarak kabul ettiğini belirtiyor. Bu da Konya ile Pakistan arasında ayrı bir bağ oluşturuyor.'

Ziyaretin ardından Başkan Akyürek Pakistanlı Bakan Çavdari'ye Konya Büyükşehir Belediyesi'nin amblemi işlenmiş bir tabak ile İngilizce Mesnevi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;