PAKİSTAN İÇİN EL ELE

PAKİSTAN İÇİN EL ELE

Kardeş Ülke Pakistan'a yardımlar devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı ile Konya'daki Sivil Toplum Kuruluşları tarafından organize edilen 600 milyar lira değerinde gıda ve barınma malzemesi Muzafferabad bölgesine gönderildi. Yardımlar Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın çaldığı marşlar ve dualar eşliğinde yola çıktı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı ( SADAV) ve Konya'daki Sivil Toplum Kuruluşları Pakistan'a 600 milyar lira değerinde gıda ve barınma malzemesi gönderdi. Pakistan'da meydana gelen depremin ardından bölgeye giden yardım ekibinin tespitleri doğrultusunda hazırlanan yardım konvoyunun ilk kafilesi dualar ve mehter marşları eşliğinde uğurlandı. 7 gün içinde kara yoluyla Pakistan'ın başkenti İslamabad'a ulaşması beklenen konvoyun Keşmir'in başkenti Muzzafferabad yollarının bozuk olması ve tır ulaşımı için uygun olmaması nedeniyle İslamabad'ta yükünü yerel kamyonlara aktarması planlanıyor.

Yardım konvoyunun Pakistan'a gönderilmesi törenle gerçekleştirildi. Konya Kültür Park girişinde yapılan tören Büyükşehir Belediyesi'nin mehter takımının mini konseriyle başladı. Halkın büyük ilgi gösterdiği uğurlama törenine Büyükşehir Belediyesi yöneticileriyle birlikte Konya'daki Sivil Toplum Kuruluşları ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Sadav Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Çetin, Pakistan'a gerçekleştirdikleri ilk yardım çalışmasında aşevi ile sağlıklı su hizmetini başlattıklarını hatırlatarak, kısa sürede bölge insanının acil ihtiyaç duyduğu malzemeleri de tespit ettiklerini ve bugün bölgeye gönderilen konvoyun bu bilgiler ışığında hazırlandığını söyledi. Bölgenin yeniden imar edilmesi ve insanların yaşadıkları zor şartlardan kurtarılması için daha çok yardıma ihtiyaç duyduğunu söyleyen Çetin, bölgeye yardım ekibi gönderen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür etti.

KOSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Sorgun ise, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yardım ekipleriyle ihtiyaç duyulan her alanda görev aldığını hatırlatarak, bunun şehir insanının duyarlılığını yansıtması ve şehrin tanıtımı için çok önemli olduğunu dile getirdi. Sorgun, konvoyun oluşumuna katkı sağlayan tüm firmalara ve Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür etti.

Törende bağışa katılan Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, Sivil Toplum Kuruluşlarını temsilen Ziya Özboyacı, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk ve Seydişehir Belediye Başkanı Dr. İbrahim Halıcı da birer konuşma yaptı. Konuşmacılar bölgeye yardım ekibi gönderen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür ederek, Başkan Akyürek'in Konyalı'nın hassasiyetine sahip çıktığını dile getirdiler.

Konuşmaların ardından okunan dua ve mehter marşları eşliğinde konvoy yola çıktı. Konvoyun 7 gün içinde bölgeye ulaşması beklenirken, ikinci konvoyun hazırlık çalışmalarının da yapıldığı öğrenildi. Gönderilen yardım malzemeleri 20 TON MAKARNA, 3 BİN 600 KG. SIVI YAĞ, 5 BİN ÇİFT KIŞLIK AYAKABI, 225 ÇADIR, 350 SOBA, 330 UYKU TULUMU, 400 ADET KOMPET TEK KİŞİLİK YATAK, BİN ADET KIŞLIK ŞAPKA ve 500 ADET KIŞLIK ELDİVEN'den oluştuğu, yardım malzemelerinin 600 milyar lira değerinde olduğu belirtildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;