Pakistan Başkonsolosu Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Pakistan Başkonsolosu Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Vahid Hurşid Kunvar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek, Pakistan'a yapılan yardımlar ve etkinlikler nedeniyle teşekkür etti. Kendini Konya tipi Pakistanlı olarak tanımlayan Başkonsolos Kunvar, 'Konya olarak ülkemize yaptığınız yardımlar ve sürekli yanımızda olmanız bizleri mutlu ediyor' dedi. Başkan Akyürek de, Pakistan'daki 'Konya ve Mevlana Günleri' programlarının her iki ülkede de gündem olduğunu söyledi.

Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Vahid Hurşid Kunvar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Konya'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Başkonsolos Kunvar, Pakistan'da gerçekleştirilen 'Konya ve Mevlana Günleri' programları nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür etti. Türk insanının Pakistan halkıyla benzerlikleri olduğunu kaydeden Kunvar, 'Türk insanına benziyoruz ama en çok da Konya halkına benziyoruz. Ben kendimi Konya tipi bir Pakistanlı olarak görüyorum. Konya olarak ülkemize yaptığınız yardımlar ve sürekli yanımızda olmanız bizleri mutlu ediyor. Konya ile Pakistan'ın bazı şehirleri ile işbirliğinin artırılmasını diliyorum' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Mevlana Yılı nedeniyle Pakistan'da düzenledikleri 'Konya ve Mevlana Günleri' programlarına Pakistan hükümeti ve yetkililerden gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür etti. İslamabad, Karaçi ve Lahor'da düzenlenen programların büyük ilgi gördüğünü ve her iki ülkede de gündem oluşturduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Konya'nın 2007 yılındaki programlarının dünyanın dikkatini çektiğini söyledi. Başkan Akyürek, 'Konya'nın geleceğini planlıyoruz. Mesela, 2015 yılında nüfusumuzun 2 milyon olacağını tahmin ediyor ve şehrimizi o nüfusa göre planlıyoruz. Ayrıca, 2020'ye göre de şehir planlamasını yaptık. Büyümeye ve yeni yatırımlara hazırız' dedi.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Vahid Hurşid Kunvar'a sema fotoğrafı ve İngilizce mesnevi hediye etti.

PAKİSTAN'A KONYA YARDIMLARI

Konya Büyükşehir Belediyesi, Pakistan'da geçtiğimiz yıl yaşanan deprem felaketinin ardından Muzafferabad şehrinde sağlık ve gıda yardımlarında bulunmuş, ayrıca bölgeye kurduğu aşevi ile 900 bin kişiye yemek dağıtmıştı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;