Örnek Engelsiz Kent Projesi Protokolü İmzalandı

Örnek Engelsiz Kent Projesi Protokolü İmzalandı

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek arasında 'Örnek Engelsiz Kent Projesi'nin işbirliği protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da engelliler için yeni bir dönem başladığını kaydederek, projenin Konya'nın ruhuna, kimliğine, hassasiyetlerine uygun olduğunu kaydetti. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, Türkiye'deki büyükşehirler arasında ilk kez Konya'da başlatılan projenin özürlülerin fiziksel çevreyi kullanabilmelerini ve ulaşılabilirliğini sağlayacağını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı arasında “Örnek Engelsiz Kent Projesi” işbirliği protokolü imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen protokol törenine Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, proje danışmanı Doç. Dr. Hülagu Kaplan, Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, Konya Engelliler Derneği Meslek Edindirme Kurulu Başkanı Mehmet Koç katıldı.

KONYA’DA ENGELLİLER İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan tüm çalışmalarda esas olanın insana hizmet olduğunu belirterek, tüm projeleri insan merkezli olarak ele almak gerektiğini ifade etti. Konya’da engelliler için yeni bir dönem başladığını kaydeden Başkan Akyürek, ülke genelinde son yıllarda engelliler konusunda duyarlılık artışı olduğunu, 40 yıldır atılamayan adımların bu dönemde atıldığını söyledi.

Projenin Konya’dan başlamasının tesadüfi olmadığının altını çizen Başkan Akyürek, yapılacak çalışmanın Konya’nın ruhuna, kimliğine, hassasiyetlerine uygun olduğunu kaydetti. Engelsiz kent ile ilgili çalışmaların sadece fiziki düzenlemelerle değil, engellilerin toplumun aktif birer üyesi olarak kabullenilmesi ile olacağını belirten Başkan Akyürek, “Gerçek özürlü, özürlüyü farklı gören, sadece yardıma muhtaç gören zihniyettir. Konya belediyeleri olarak bugün yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bugüne kadar yapılanlar yeniden şekillenecek” dedi.

ÖZÜRLÜLER “ÖTEKİ” DEĞİLDİR

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de, gelişmiş ülkelerde artık gelişmişlik ölçütü olarak engellilere yapılan hizmetlerin görüldüğünü vurgulayarak, hep birlikte el ele vererek Avrupa standartlarının üzerinde çalışmalar yapmak için çalıştıklarını söyledi. Hükümetin son yıllarda bu alanda yaptığı çalışmalardan gelecek adına umutlu olduklarını kaydeden Güven, şunları söyledi: “Ülkemizde her alanda özürlülerin yüzlerinin güleceği günler yakındır. Özürlülerin öteki değil, bizden olduklarını bilerek, onlara fırsat eşitliği tanımak hepimizin sorumluluğundadır.”

PROJE KONYA’DAN BAŞLADI

Türkiye’deki büyükşehirler arasında Konya’da başlatılan projenin özürlülerin fiziksel çevreyi kullanabilmelerini ve ulaşılabilirliğini sağlayacağını belirten Güven, bu konuda Konya’yı seçmelerinin nedenini şöyle açıkladı: “Başkan Tahir Akyürek’in özürlüler için 4 yıldır yaptığı çalışmaları takip ediyoruz. Projeyi kendilerine anlattığımızda hemen başlatabileceğimizi söyleyerek duyarlılık örneği gösterdiler. Konya halkı adına kendilerine teşekkür ediyorum. Projenin ülkemizin diğer şehirlerine de örnek olacağını biliyorum.”

Konuşmaların arından “Örnek Engelsiz Kent Projesi”nin işbirliği protokolü Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek arasında imzalandı.

ÖRNEK ENGELSİZ KENT PROJESİ

Engelsiz Kent Projesi; Konya Büyükşehir kentsel yerleşim alanında hareket kısıtlılığına sahip kişilerin ulaşılabilirliğini kısıtlayan engellerin kaldırılmasına yönelik yapılacak projelerin hazırlanması ve uygulanması için gerekli teknik ve kurumsal işbirliğini sağlayacak. Bu proje ile; özürlülerin ulaşılabilirliğinin sağlanması için örnek, iyi uygulamalar yapılması yoluyla ulaşılabilirlik konusunda doğru uygulamaların ülke şehirlerine yaygınlaştırılması yönünde kamu duyarlılığının artırılması amaçlanıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;