Öğrenciler Eğitim Yardımlarını Almaya Başladılar

Öğrenciler Eğitim Yardımlarını Almaya Başladılar

Konya Büyükşehir Belediyesi, Üniversite öğrencilerine eğitim yardımlarına başladı. S.Ü.?nde okuyan öğrencilerle şehir dışında okuyan ve ÖSS?de ilk 5 bin kişi arasına girmeyi başaran Konyalı öğrenciler arasında her hangi bir yerden eğitim yardımı almayan öğrencilere sağlanan eğitim yardımından 10 bin öğrenci faydalanıyor. Öğrencilere Eğitim Yardımı Başkan Tahir Akyürek?in seçim döneminde beyan ettiği vaatler arasında yer alıyordu.

25 Ekim 2004 tarihinde oluşturulan merkezler aracılığıyla eğitim yardımlarından faydalanmak isteyen öğrencilerin kayıtlarını alan Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Daire Başkanlığı, başvuru yapan 18.330 öğrenci arasından belirtilen şartlara haiz 10 bin öğrenciyi tespit ederek kamuoyuna geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. 10 bin öğrenci adına sözleşme yapılan banka öğrencilerin yardımları rahatlıkla alabilmeleri için tüm öğrencilere bankamatik kartı çıkarmıştı. Üç gündür devam eden kart dağıtımının ardından bugün itibariyle öğrenciler eğitim yardımlarını almaya başladılar.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Başkan Tahir Akyürek'in seçim vaatleri arasında yer alan öğrencilere eğitim yardımı hususunu belirledikleri tarihte hayata geçirdiklerini, öğrencilerin eğitim sürelerince her ay eğitim yardımlarını kendilerine verilen bankamatik kartı aracılığıyla hiçbir sıkıntı çekmeden alabileceklerini bildirdi. Ötegen, amaçlarının Konya'da eğitim görmeyi tercih eden, ancak maddi sıkıntı yaşayan gençlere bir nebze de olsa katkı sağlamak olduğunu belirterek, her ay verilecek olan 50 YTL( 50.000.000 TL)'nin yine öğrenciler aracılığıyla Konya ticari hayatına geri dönüş yapacağını, bunun da kendisiyle birlikte kısmi ekonomik canlılık getireceğini açıkladı. Bu tür yardımların hem toplumsal kaynaşmayı, hem de toplumsal huzuru beraberinde getirdiğinin altını çizen Ötegen, eğitim seviyesi yükselmiş, eğitim olanakları daha kolay hale getirilmiş ülkelerin ve özelde şehirlerin daha çabuk ve düzenli bir kalkınma sağlayacağına dikkat çekerek, kaliteli eğitimin yanında ekonomik rahatlığında eğitim merkezi olarak Konya'yı öncelikli tercih merkezlerinden biri haline getireceğini söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;