Norveç'ten Büyükşehir Belediyesi'ne İşbirliği Teklifi

Norveç'ten Büyükşehir Belediyesi'ne İşbirliği Teklifi

Norveç Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek Norveç'te yaşayan Konyalılara yönelik ortak sosyal faaliyet geliştirme ve uygulama teklifinde bulundu. Landsverk, Norveç'te yaşayan ve çalışan Konyalıların bölge insanıyla adaptasyonu ve entegrasyonuna yönelik bir dizi çalışma başlattıklarını, bu çalışma çerçevesinde Konya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğine ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Norveç Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti. Konya ekonomisi, 2007 Mevlâna Yılı etkinlikleri ve Norveç’te yaşayan Konyalılarla ilgili ziyarette bulunan Landsverk, Norveç hükümetinin ülkelerinde yaşayan ve çalışan yabancılara yönelik bir dizi entegrasyon çalışması başlattığını ve bu konuda yoğunlaştığını belirterek. önümüzdeki aylarda Norveç’in Entegrasyon Bakanı’nın Türkiye’de bir dizi temaslarda bulunacağını söyledi. Ziyaret bölgeleri arasında Konya’nın da bulunduğu söyleyen Landsverk, Norveç’te çok sayıda Konyalı’nın bulunduğunu, yıllardır bu ülkede çalışmalarına rağmen özellikle eğitim konusuna yönelmediklerini, bu gibi temel sorunların aşılması, Norveç halkıyla entegrasyonun sağlanması için göç aldıkları bölgelerle yoğun bir çalışma programı başlatmayı hedeflediklerini bildirdi. Norveç’teki Konyalılara yönelik yapılacak sosyal, kültürel etkinliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve planlanması hususunda Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışabileceklerini kaydeden Landsverk, bu konunun merkezi hükümete de bildireceğini söyledi.

Landsverk 2007 Mevlâna Yılı etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi programlarını yakından takip ettiğini, Ankara’da AK Parti tarafından düzenlenen Mevlâna konulu bazı törenlere katıldığını ve dönem dönem Mevlâna eserlerini okuma fırsatı bulduğunu ifade ederek, Mevlâna ve felsefesinden etkilendiğini dile getirdi. Kendisine ulaşan Büyükşehir Belediyesi yayınlarına hayran kaldığını dile getiren Landsverk, içeriği itibariyle yayınların kendisine olumlu katkılar sağladığını bildirdi.

Büyükelçi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Norveç’te çok sayıda hemşerilerinin bulunduğunu belirterek bu ülkede okuyan, yaşayan ve çalışan kendi akrabalarının da bulunduğunu söyledi. Başkan Akyürek, Norveç’te yaşayan Konyalıların yaşadıkları toplumla hiçbir soruna sebep olmadan yaşamların sürdürmelerinin ve bulundukları ülkeye her anlamda katkı sağlamalarının kendilerine mutluluk verdiğini belirterek, hemşerilerine yönelik her türlü sosyal etkinliği yapmaya hazır olduklarını ve bu etkinlikleri Norveç’teki bir yerel yönetimle birlikte yürütebileceklerini bildirdi. Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi benzer bir konuda AB üyesi ülkelerin de ortak olduğu yaşlılara yönelik bir programı yürüttüklerini bu konuda hizmet veren bir birimlerinin olduğunu açıkladı.

Başkan Akyürek, ziyaret sırasında Büyükelçi Landsverk’e Büyükşehir Belediyesi yayınları arasında yer alan iki eserin tablosunu, Mesnevi’nin İngilizcesini ve Mevlâna Müzesi maketini hediye etti. Tabloları daha önce kendisine ulaştırılan çeşitli yayınlar da gördüğünde hayran kaldığını belirten Büyükelçi Landsverk, hediyeler için Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;