Nasrettin Hoca Size Geliyor

Nasrettin Hoca Size Geliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nce (SAMM) Hazırlanan “Hey Çocuklar Nasrettin Hoca Size Geliyor” projesi kapsamında Nasreddin Hoca 100 bin ilköğretim okulu öğrencisi ile buluşacak. Yaklaşık dört hafta önce başlatılan program Özel Model İlköğretim Okulu’nda devam etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nce (SAMM) Hazırlanan “Hey Çocuklar Nasrettin Hoca Size Geliyor” projesi kapsamında düzenlenen programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Şahin, S.Ü. Öğretim görevlileri, Belediye ve KOSKİ Genel Müdürlüğü birim amirleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda ilk sözü alan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü M. Sami Küçüktığlı Karatay bölgesindeki bütün okullarda projenin uygulandığını belirterek, ilköğretim 3.,4. ve 5. sınıf örgencilerine kentlilik kültürü ve kentlilik bilincinin ön planda tutulduğu binlerce derginin öğrencilerle buluşturulduğunu bildirdi.

Selçuk üniversitesi öğretim üyelerinden prof. Dr. Yusuf küçükdağ da Türkiye’de ilk kez kurulan sosyal araştırmalar merkezi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti. Dergileri birer eser olarak adlandıran küçükdağ, bu çalışmayla öğrencilere trafik ve görgü kurallarını mesaj olarak vermeye çalıştıklarını belirterek, eğitimcilere de yardımcı olduklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Şahin de, geleceğin emaneti çocukların kentleri ve kentlilik kültürü hakkında bilgilendirilmesinin memnun edici olduğunu belirterek çalışmada emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek olmak üzere herkese teşekkür etti.

Programda son sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek; belediyede fiziki hizmetler kadar kültürel ve sosyal çalışmaların da önemli olduğuna dikkat çekerek, şehirde yaşamanın gerektirdiği kentlilik kültürü ve kentlilik bilincinin oluşması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti. Konya’da Kültürel Belediyecilik ve kentlilik şuurunun yapılandırılacağına dikkat çeken Başkan Akyürek, Anadolu’nun Türk İslam Medeniyeti olmasında Konya’nın büyük öneminin olduğunu sözlerine ekledi. Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında Konya’nın önemli bir merkez olduğunu belirten Başkan Akyürek, böyle bir medeniyete ev sahipliği yapan Konyalıların kendi kültürüne ve kentine sahip çıkmaları gerektiğini bildirdi. Yeni kurulan Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nün şehirde yaşayan sakinlerin bilgilendirilmesi ve unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetlerin yeniden kazandırılması için çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilköğretim örgencilerine yapılan ‘Nasrettin Hoca Size Geliyor’ adlı projenin büyük ilgi çektiğini bildirdi. Çalışmada emeği herkese teşekkür eden Akyürek, ilköğretim öğrencilerinin kentlilik bilinci hakkında kısa sürede bilgi kazanacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından tiyatro sanatçısı Ömer Kaan Bozkırlı’nın canlandırdığı “Nasrettin Hoca” öğrencilerle sohbet ederek onlara dergi ve kalem gibi çeşitli hediyeler dağıttı.

Proje kapsamında 100 bin ilköğretim okulu öğrencisine ulaşılması hedefleniyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;