Mobese Sistemi Hizmete Girdi

Mobese Sistemi Hizmete Girdi

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün ortak çalışmasıyla yapılan MOBESE sistemi hizmete girdi.

Protokolü 18 Temmuz 2007 tarihinde Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) hizmete girdi.

Konya Emniyet Müdürlüğü’nde kurulan MOBESE’nin açılışını Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Tuzcu ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mazlum Kocaoğlu birlikte yaptılar.

ŞEHRİN GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM

Açılıştan sonra MOBESE sistemi hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sistemin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Konya’da güzel bir işbirliği örneğinin ortaya konduğunu kaydeden Başkan Akyürek, sistemin hem güvenlik, hem de şehircilik açısından önemli olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrin farklı yerlerini izleyerek araç ve yaya trafiği açısından gerekli önlemleri alacaklarını vurgulayan Başkan Akyürek, Konya’nın güvenliği açısından başlayan yeni dönemin hayırlı olmasını diledi.

Konya Valisi Osman Aydın da, Büyükşehir Belediyesi’nin hem fiber optik kablolarını tahsis ederek, hem de fiziki çalışmalar konusunda sisteme önemli katkıda bulunduğunu belirtti. MOBESE sistemini İstanbul’dan sonra Türkiye’de kullanan ikinci şehrin Konya olduğunu kaydeden Vali Aydın, sistemde emeği geçen herkese teşekkür etti.

MOBESE SİSTEMİ

MOBESE sistemi kapsamında 32 stratejik noktada 72 kamera hizmet veriyor. İlk etapta Şehir Görüntüleme ve Kayıt Sistemi ile asayiş ve trafik olaylarının, Plaka Tanıma Sistemi ile de çalıntı, sahte ve aranan araçların takibi yapılacak. Çağrı Yönetim Sistemi ise gelen çağrıların daha hızlı sonuçlandırılmasını sağlayacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;