Mevleviikiten Divan Şiirine Yansımalar

Mevleviikiten Divan Şiirine Yansımalar

Konya Büyükşehir Belediyesi?nin, 730.Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında ?Alaaddin Keykubat Salonu?nda organize edilen konferansların ilkine Prof.Dr.İskender pala katıldı. Pala, ? Mevlevilikten Divan şiirine? konulu konferansında, divan şiirinin Hz.Pir?den çok etkilediği ifade ederek, Mevleviliğin bir çok şairin ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 730. Vuslat yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında 'Alaaddin Keykubat Salonu'nda çeşitli programlar düzenliyor. Etkinlikler 'Güzel Sanatlar Sergisi'nin ardından Prof.Dr. İskender Pala'nın sunduğu 'Mevlevilikte Divan Şiirine Yansımalar' konulu konferans ve Mustafa Demirci'nin konseriyle devam etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, belediye olarak rutin hizmetlerinin yanı sıra bir çok alanda da hemşerilerine hizmet ettiklerini belirterek, kültürel etkinliklerde de önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Özkafa, her yıl onlarca kültürel program organize ettiklerini, her programın binlerce kişi tarafından takip edildiğini ifade ederek, programlara ilginin yoğunluğu nedeniyle kültür ve sanat alanındaki çalışmalarını artırdıklarını söyledi.

Prof. Dr. İskender Pala'nın 'Mevlevilikten Divan Şiiri'ne konulu konferansı büyük ilgi topladı. Konferansında divan şiirinden örneklerde sunan Pala, Hz. Mevlana'nın tüm çağlara ışık tutuğunu belirterek, Hz.Pir'in insanlığa yaklaşım tarzının özellikle 11 Eylül olaylarının ardından tüm dünyada ilgi uyandırdığını ve insanlığın yaklaşımlarında bu tarzı kullanmaya başladıklarını ifade etti. Bir çok şairin ilham kaynağının Hz.Pir ve eserleri olduğunu ifade eden Pala, Hz. Mevlana'nın divan şiiri üzerinde önemli etkileri bulunduğun anlattı.

Saat 18.30'da başlayan Konferans 20.00'de sone ererken, Mustafa Demirci konseriyle izleyenlere hoş dakikalar yaşattı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;