Mevlana Yılı'na Özel Kartpostal

Mevlana Yılı'na Özel Kartpostal

Konya Büyükşehir Belediyesi, 2007 Mevlana Yılı kapsamında 174 ülkenin bakanlar kurulu üyeleri, milletvekilleri ve Türkiye büyükelçileri ile BM ve UNESCO'nun ülke temsilcilerinin de aralarında bulunduğu toplam 1 milyon kişiye kartpostal gönderecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, belediye olarak 2007 Mevlana Yılı'na yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Özellikle dünya kamuoyunun Mevlana'nın 800. doğum yıldönümünün kutlandığı 2007 yılında ünlü düşünür ve öğretileri hakkında bilgilendirilmesi, Konya ve Türkiye'nin yurt dışında daha etkin tanıtımı için birçok ülkede bazı programlar düzenleyeceklerini ifade eden Akyürek, bunların yanı sıra çok iyi sonuç getireceğine inandıkları kartpostal projesini hayata geçireceklerini bildirdi. 174 ülkenin Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve Türkiye büyükelçileri gibi önde gelen isimlerine, BM ve UNESCO'nun ülke temsilcilerine toplam 1 milyon kartpostal göndereceklerini belirten Akyürek, şöyle konuştu:

''Kartpostallar 28 farklı sema fotoğraf ve resminin yer aldığı özel bir koleksiyon olacak. Bunları İngilizce, Fransızca ve İtalyanca gibi birçok dilde hazırlatıp göndereceğiz. 2007 Mevlana'yı Anma Yılı için hazırlanan kartpostalların ön yüzünde Mevlana'nın 7 öğüdü bulunuyor. Arkasında ise belediye olarak 'Mevlana'nın İnsanlığı Barışa Daveti' sloganıyla başlattığımız barış kampanyamız ile ilgili benim imzamla, bir yazı bulunuyor.''

MEVLANA'NIN İNSANLIĞI BARIŞA DAVETİ

Kartpostalın arkasındaki Tahir Akyürek imzalı yazı şöyle:

''2007 yılının, doğumunun 800. yıldönümünde UNESCO tarafından tüm dünyada Mevlana'yı Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 'Mevlana'nın İnsanlığı Barışa Daveti' sloganıyla bir kampanya başlattık. Mevlana, asırlar öncesinden ortaya koymuş olduğu fikirler ile bizlere barışın yolunu göstermiştir. Bugün, O'nun ve fikirlerinin doğru olarak anlaşılması, dünyanın geleceği için bir kat daha önem kazanmıştır. İnsanlık tarihinin bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan ve yüzyıllar boyunca sevgi ve barışın başkenti olan Konya'dan başlatmış olduğumuz kampanyanın sizlerin de desteğiyle tüm dünyaya yayılması en büyük temennimizdir.

En kısa zamanda dünyada huzur ve barış ortamının oluşması dileğiyle.''

380 BİN HANEYE MEVLANA KİTABI

Bunun yanı sıra Konya'da 380 bin haneye Mevlana kitabı ve Mevlana Yılı takvimi dağıtacaklarını ifade eden Akyürek, ayrıca yaz aylarında kent merkezinde panolara Mevlana Yılı ile ilgili yazılar asılacağını bildirdi.

''www.rumi2007.org'' adı altında bir internet sitesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Akyürek, ''Bu çalışmalarla yurt içi ve dışında milyonlarca kişiye ulaşmış olacağız. Mevlana hakkında bilgilendirme, Konya ve Türkiye konusunda tanıtımın yapılmasını sağlayacağız. Yapılacak tanıtımın Konya ve Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;