Mevlâna ve Ailesini 779 Yıl Sonra Bir Kez Daha Karşıladık

Mevlâna ve Ailesini 779 Yıl Sonra Bir Kez Daha Karşıladık

Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 779. yılı düzenlenen temsili karşılama programı ile kutlandı. Ünlü tiyatro sanatçılarının rol aldığı temlisi karşılama programı yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle izlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalılar'ın 779 yıldır Mevlâna terbiyesi ile bütünleşip yaşadıklarını ve Mevlâna'ya layık olmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Konya Valisi Osman Aydın, Mevlâna'nın 779 yıl sonra bile Konya'yı hala manevi kanatları altında koruduğunu ifade etti.

Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişlerinin 779. yıldönümü Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan temsili karşılama programı ile kutlandı.

Mevlana Müzesi Gülbahçe'de gerçekleştirilen temsili karşılama törenine Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın torunu Esin Çelebi, Konya halkı ile yerli ve yabancı çok sayıda turist katıldı.

NE MUTLU BİZE Kİ, MEVLÂNA ŞEHRİNDE YAŞIYORUZ

Temsili karşılama programı öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 779 yıl sonra Konya olarak Hazreti Mevlâna ve ailesine yeniden 'hoşgeldin' dediklerini belirterek, Konyalılar'ın 779 yıldır Mevlâna terbiyesi ile bütünleşip yaşadıklarını ve Mevlâna'ya layık olmak için çaba gösterdiklerini söyledi. 'Ne mutlu bize ki, Mevlâna şehrinin insanlarıyız' diyen Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Bugün tüm dünya Mevlâna'yı arıyor. Onun hoşgörü, sevgi ve barış anlayışına özlem duyuyor. Çünkü bugün, bu duyguları yaşamaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Düzenlenen programlarla onun öğretilerini yeniden hatırlıyoruz.'

KONYA, MEVLÂNA İLE DÜNYA ŞEHRİ OLDU

Konya Valisi Osman Aydın da, 779 yıl önce Konya'nın kaderinin değiştiğini vurgulayarak, zaten bir merkez olan Konya'nın Mevlâna ve ailesinin gelişi ile bir dünya şehri haline geldiğini söyledi. Vali Aydın, Mevlâna'nın 779 yıl sonra bile Konya'yı hala manevi kanatları altında koruduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, tiyatro sanatçısı Sacit Onan'ın sunumu ile başlayan temsili karşılama programında; Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled rolünü Yusuf Sezgin, Hazreti Mevlana rolünü Sami Bayrakçı, Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Cüneyt Arkın, Sultan Alaaddin Keykubat'ın eşi rolünü Hülya Koçyiğit, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

SULTAN ALAADDİN, MEVLÂNA AİLESİNİ KARŞILADI

Temsili karşılama töreninde, Mevlana ve ailesini Konya girişinde karşılayan Sultan Alaeddin Keykubat, Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını alarak öpüyor. Büyük Selçuklu Sultanı'nın Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını öpmesi, ona ve ailesine gösterdiği saygının bir ifadesi olarak sergileniyor.

Katılımcıların büyük bir heyecanla izlediği temsili karşılama töreninin ardından Mevlana Müzesi'nde Hazreti Mevlana'nın mezarı başında dua edildi. Daha sonra Aşık Şem-i'nin mezarı başında da dua eden katılımcılara Büyükşehir Belediyesi tarafından helva ikram edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;