Mevlâna Kitapları Sergisi

Mevlâna Kitapları Sergisi

Hz. Mevlana'nın 734. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle hazırlanan kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Mevlana Kitapları Sergisi de açıldı.

Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi’nde açılışı gerçekleştirilen sergide Mevlana ile ilgili yazma ve baskı eserler sergilendi. Serginin açılışına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Gürbüz, Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, Koyunoğlu Müze Müdürü Hasan Yaşar, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, kütüphane personeli ve Mevlana ile ilgili araştırma yapan kişiler katıldı. 17 Aralık Şeb-i Arus törenlerine kadar açık kalacak olan sergide Mevlana konulu 350 kitap sergiliyor. Sergide ayrıca Mevlana ve Konya fotoğrafları da yer alıyor.

2005 yılında ilk kez açılan serginin bu yıl ikinci kez açıldığı ve bazı yazma eserlerin ilk defa sergilendiği belirtildi. Bu yazma eserler arasında Ankaravi Mehmet Dede’nin el yazısı ile not defteri, Mesnevi’nin Manzum Şerh ve Medhiyesi ile Divan-ı Kebir’in de yer aldığı ifade edildi.

Sergilenen kitaplar arasında yazma eserlerin yanında Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Arapça, Farsça ve Osmanlıca eserler yer alıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;