Mevlana Hayranı Fransız Profesörün Mezarı Konya'ya Taşınıyor

Mevlana Hayranı Fransız Profesörün Mezarı Konya'ya Taşınıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlana hayranı olan ve Müslüman olduktan sonra Konya''ya gömülmek istediğini vasiyet eden Fransız Prof. Eva De Vitray Meyerovitch''in vasiyetini gerçekleştiriyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bayan Meyerovitch''in mezarının Şeb-i Arus törenlerine kadar Konya'ya taşınması için girişimlerde bulunduklarını belirterek, mezarın Konya'ya taşınmasının Mevlana'nın ülkeler üstü mesajının da somut eseri olacağını vurguladı.

Hazreti Mevlana hayranı olan ve Müslüman olduktan sonra Konya''ya gömülmek istediğini vasiyet eden Fransız Prof. Eva De Vitray Meyerovitch''in vasiyeti, 10 yıl sonra gerçekleşiyor.

1998 yılında Konya’da katıldığı konferansta, "Beni öldükten sonra Konya''da Mevlana''nın gölgesine defnedin" diyen Meyerovitch''in mezarı, Konya Büyükşehir Belediyesi''nin girişimleriyle 17 Aralık''ta Konya''ya getirilip Üçler Mezarlığı''na defnedilecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Fransız Prof. Eva De Vitray Meyerovitch''in Konya ile manevi bağ kurmuş batılı bir bilim kadını olduğunu belirterek, Meyerovitch''in Mevlana ile ilgili çok sayıda eser yazdığını ve Konya ile derin bağlar kurduğunu vurguladı.

Başkan Akyürek, “Meyerovitch, Konya’da birkaç kez konferanslara katılmış ve vefatı durumunda Konya’da Mevlana’nın yakınına gömülmek istediğini vasiyet etmiş. Ama vefatından sonra çeşitli nedenlerle bu gerçekleştirilememiş. Büyükşehir Belediyesi olarak üniversitedeki hocalarımızla birlikte Meyerovitch''in Paris’teki ailesi ile temas kurduk. Oğlu da Meyerovitch''in mezarının Konya’ya taşınmasını kabul etti. Her iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları ile vasiyetin yerine getirilmesi ve bayan Meyerovitch''in Mevlana çevresine gömülmesi noktasında belli bir noktaya geldik. İnşallah Şeb-i Arus törenlerine kadar bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Meyerovitch''in mezarının Konya’ya defnedilmesi farklı bir manaya da hizmet edecek; Konya bakış açısının, Mevlana’nın ülkeler üstü mesajının da somut eseri olacaktır. Ayrıca, çok önemli batılı bir bilim kadınının vasiyeti yerine gelmiş olacaktır. Biz bundan mutluluk duyacağız” dedi.

PROF. DR. EVA DE VİTRAY MEYEROVİTCH

Müslüman olduktan sonra ''Havva'' adını alan ve 24 Temmuz 1999''da vefat eden Meyerovicth, 26 Mayıs 1998 tarihinde Konya''ya gelmişti. Konya''da düzenlenen sempozyumda yaptığı ''Mevlana ve Psikoloji'' konulu konuşmasının sonunda ünlü yazar, "Benim gibi yaşlı bünyesi, hasta kalbiyle kilometreler katetmek bile Hz.

Mevlana''nın huzurunda yorgunluk değil, mutluluk verir. Onun maneviyatının gölgesinde kıyamete kadar kalabilmek için beni Konya''da gömün" demişti.

Fransız aristokrat bir aileden gelen 1909 doğumlu olan Eva De Vitray-Meyerovitch hukuk ve felsefe eğitimi aldıktan sonra çalışmalarını edebiyat, felsefe ve tasavvuf konuları üzerinde yoğunlaştırdı. Fransa''nın saygın bilim ve araştırma kurumu olan İlmi Araştırmalar Milli Merkezi (CNRS) üyesi olarak yöneticilik ve uzmanlık yaptı. Dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerde dersler ve konferanslar verdi. Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch Müslüman olduktan sonra Havva ismini aldı. Meyerovitch, 24 Temmuz 1999''da hayatını kaybetmesinin ardından ailesi tarafından Paris''te defnedildi. Konya Büyükşehir Belediyesi Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch için Mevlana’nın türbesinin yakınında Üçler Mezarlığı’nda bir mezar yeri belirledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;