Mevlana Filmi İçin Geri Sayım Başladı

Mevlana Filmi İçin Geri Sayım Başladı

Hazreti Mevlana'nın hayatı beyaz perdeye aktarılıyor. Orjinali İngilizce çekilecek olan filmin senaryosunu Ömer Lütfi Mete'nin yazması planlanırken, yönetmenin de yerli olması düşünülüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında Hazreti Mevlana'nın hayatını anlatan film için en önemli adım atıldı. Filmin senaryosu için Ömer Lütfi Mete ile anlaşma sağlanırken, Mete'nin 7 Kasım 2005 tarihinde Konya'ya gelerek Mevlana Müzesi'nde senaryo yazımına başlayacağını bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana filminin senaryosunun 2006 yılı başında tamamlanmasının planlandığını vurgulayarak, filmin çekileceği yerin henüz netlik kazanmadığını, ancak Selçuklu dönemi Konya'sının tarihi silüetini yansıtan bir mekan olmasının düşünüldüğünü söyledi. Başkan Akyürek, Hazreti Mevlana ve felsefesinin iyi anlatılabilmesi için yerli senarist ve yönetmenin uygun olacağı konusunda mutabakat sağlandığını kaydederek, proje hakkında yönetmen Osman Sınav ile sürekli görüş alışverişinde bulunduklarını, dünya çapında etki uyandırması beklenen filmin Türkçe dublajının yapılıp başka dillere de çevrileceğini ifade etti.

Senarist Ömer Lütfi Mete ise, kendisine filmin senaryosu için teklif geldiğinde çok heyecanlandığını ve gurur duyduğunu belirterek, Mevlana'nın hayatının tüm İslam tarihini konu aldığını, bu özelliği ile senaryo ve çekim açısından zor olacağını belirtti.

Mevlana'nın 800'üncü doğum yıldönümü olan 30 Eylül 2007 tarihine yetiştirilmesi beklenen filmin yaklaşık 50 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;