Mevlana Filmi Dünya Çapında Bir Eser Olacak

Mevlana Filmi Dünya Çapında Bir Eser Olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana'nın hayatını anlatan filmin senaristi Ömer Lütfi Mete ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Mevlana kenti Konya'nın dünya çapında tanınma oranını artıracak olan filmin önemli bir kültür hizmeti olacağını kaydeden Başkan Akyürek, filmi, Unesco'nun Mevlana yılı ilan edeceği 2007 yılındaki ihtifallere yetiştirmeyi düşündüklerini, ancak yine de iyi bir eser çıkması için zamanın uzayabileceğini belirtti. Gazeteci Yazar Ömer Lütfi Mete, Mevlana Filmi'nin senaryosu konusunda Başkan Akyürek ve ekibinin kendisine cesaret verdiğini vurgulayarak, 'Hazreti Mevlana'nın yaşantısını anlatan bu film, Süleymaniye gibi bir eser olmalı. Yüzyıllarca kültüre hizmet etmeli' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü Mevlana Filmi çalışmasının senaryo süreci devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Filmi'nin senaryosunu hazırlayan Gazeteci Yazar Ömer Lütfi Mete ile birlikte düzenlediği basın toplantısında gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi 6. Kat Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Akyürek, Mevlana kenti Konya'nın dünya çapında tanınma oranını artıracak olan filmin önemli bir kültür hizmeti olacağını söyledi. Başkan Akyürek, 'Hazreti Mevlana merkezli çalışmalar hem Konya'nın tanıtımı, hem de Türkiye'nin imajı açısından son derece önemlidir. Bu anlamda dünyanın en büyük sema salonu olan Mevlana Kültür Merkezi'ni açtık. Büyükşehir Belediyesi olarak ilk defa Mesnevi'nin Türkçe, İngilizce ve İtalyanca basımını gerçekleştirdik. Bütün bunlar okuyanlardan büyük ilgi gördü. Hazreti Mevlana'nın bakış açısını gençlere ve çocuklara da anlatmak için ayrıca 70 dakikalık bir Mevlana çizgi filmi hazırlıyoruz. Ama bu konuda en önemli çalışma, Mevlana Filmi'ni ortaya çıkararak, Mevlana'nın bakış açısını tüm dünyaya ulaştırmaktır. Bu kapsamda Gazeteci Yazar arkadaşımız Ömer Lütfi Mete ile senaryo konusunda anlaşarak ilk adımı attık. Kendisi, kültürümüzü özümsemiş bir insan olarak bu hizmete büyük katkı sağlayacaktır' dedi.

Mevlana Filmi'ni Unesco'nun Mevlana yılı ilan edeceği 2007 yılındaki Mevlana ihtifallerine yetiştirmeyi düşündüklerini vurgulayan Başkan Akyürek, yine de iyi bir eser çıkması için zamanın biraz daha uzayabileceğini ifade etti.

Mevlana Filmi'nin senaristi Ömer Lütfi Mete de, Mevlana Filmi'nin senaryosunu yazmanın kendisi için zor bir görev olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: 'Bu film Hazreti Mevlana'nın yaşantısını anlatacaksa Süleymaniye gibi bir eser olmalı. Nasıl, Süleymaniye 400 yıldır ayakta duruyor ve kültüre hizmet ediyorsa, bu film de aynı şekilde anıt eser olmalı. Hazreti Mevlana'nın hayatıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin önemli çalışmaları var. Ancak bu film hepsinden daha önemli. Çünkü sinemadan tüm dünya, istediği anda istifade edebilir.'

Başkan Akyürek ve ekibinin Mevlana Filmi konusundaki yaklaşımlarının kendisini cesaretlendirdiğini anlatan Ömer Lütfi Mete, iyi bir senaryo ile evrensel bir eser ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti. Dünyada herkesin beğendiği bir film oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Mete, 'Bu film, sadece bizim için değil, dünya için bir şaheser olmalı. Yoksa yazmanın bir anlamı yok. Senaryo ile ilk adım atıldı. Bundan sonra, büyük bir ekip çalışması ile muazzam bir akademik çalışma gerekiyor. Bütün bunlar yapılırsa Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Süleymaniye çapında bir esere giriştiğini görürüz. İnşallah bu büyük işte muvaffak oluruz' dedi.

Hazreti Mevlana'nın hayatını anlatan filmin birinci yazımının Şeb-i Arus törenleri sonrası tamamlanarak, Akademik Kurul tarafından inceleneceği öğrenildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;