Mevlana Etkinliklerine Yabancı Turist İlgisi

Mevlana Etkinliklerine Yabancı Turist İlgisi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hz. Mevlânâ?nın 729. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla organize edilen Kültür ve Sanat Etkinlikleri Yazar Mehmet Dumlu?nun ?Konferansı? ve Erkan Mutlu?nun muhteşem konseri ile sona erdi. Geceye yerli yabancı çok sayıda misafirin de ilgi gösterdiği gözlenirken, organizasyon ekibi yoğun ilgi nedeniyle Alaaddin Keykubat salonunun alt katına sinevizyon aracılığıyla görüntüyü aktarmak zorunda kaldı.

Şiirleri ve düşüncesiyle tüm insanlığa hak, adalet esaslarını durmak bilmez bir enerjiyle yayan ve tüm insanlığın bu evrensel öğretileri tatbiki için koca bir ömrü feda eden Hz. Mevlana vefatının 729.yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hafta boyunca Alaaddin Keybukat Salonun'da düzenlediği kültürel etkinlikler Yazar Mehmet Dumlu' nun konferansı ve Erkan Mutlu'nun konseri ile son buldu. Geceye Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, sanatseverlerle birlikte başta Avusturalya, Belçika ve İtalya'dan gelen çok sayıda yabancı misafir de katıldı.

'Hz. Mevlana ve Tasavvuf' konusunu ele alan Yazar Mehmet Dumlu, Hz. Mevlana' nın eserlerinden çeşitli beyit ve şiirleri seslendirerek, Hz. Pir'in insanlığa yaptığı çağrıyı yeniledi. Dumlu, 'Avrupa'nın ve Dünya'nın Hz. Pir'den alacağı çok şey var.'dedi. Konuyu ayrıntılarıyla ele alan Dumlu, Tasavvuf ve Hz. Pir'i ayrı düşünmenin imkansız olduğunu hatırlatarak, insanlığa ışık olan bir düşüncenin beslendiği topraklarda bulunmanın da ayrı bir mutluluk olduğunu ifade etti.

Konferans sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Yazar Mehmet Dumlu'ya bir teşekkür plaketi ve Belediye Yayınlarından oluşan bir paket verdi. Dumlu da yapılan etkinlikler dolayısıyla Başkan Özkafa'ya teşekkür ederek, kendisinin kaleme aldığı bir kitabı hediye etti.

Daha sonra sahneye çıkan Erkan Mutlu, yaklaşık bir saat süren bir konser verdi. Konseri büyük ilgili toplayan Mutlu, Hz. Mevlana'yı anma haftasında burada bulunmak bana büyük mutluluk verdi diyerek, kendisini takip eden yabancı turistlerle ilginç diyaloglara girdi.

Programı Takip Eden Yabancı

Turistler

1


2

3

4

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;